Փոքր Հայաստանի համար Դավոսի համաժողովը համաշխարհային տրամպլին է. Le Figaro
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոքր Հայաստանի համար Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը համաշխարհային տրամպլին է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի մասին հոդվածն այսպես է վերնագրել ֆրանսիական հեղինակավոր Le Figaro պարբերականը, որը Դավոսում հանդիպել և խոսել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Ինձ համար սա հնարավորություն է ներկայացնելու խոշոր միջազգային ներդրողներին այն հնարավորությունները, որոնք մեր երկրում ստեղծվել են թավշյա հեղափոխությունից հետո: Կարևոր է միջազգային բիզնես-հասարակությանն ասել, որ ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո մենք իրականացնում ենք տնտեսական հեղափոխություն»,- ֆրանսիական պարբերականի հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետը:
Le Figaro-ն նշում է, որ Փաշինյանը հաստատակամ է նոր հարկային օրենսգիրք ընդունելու, երկրում մենաշնորհներին վերջ տալու, կոռուպցիան վերջնականապես արմատախիլ անելու հարցում: ՀՀ վարչապետը, մասնավորապես, ցանկանում է ներդրողների ներգրավել զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների գործում: Ֆրանսիական պարբերականի հետ զրույցում նա նաև հայտնել է, որ 2019 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կկայանա Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը, որին ներկա կլինեն հազարավոր մասնակիցներ ողջ աշխարհից:
Le Figaro-ն գրում է, որ Դավոսում Փաշինյանը հանդիպել է ոչ միայն e-Bay, Mitsubishi կամ Apple-ի նման խոշոր ընկերությունների, այնպես էլ տարբեր երկրների ղեկավարների, այդ թվում և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

Для маленькой Армении Всемирный экономический форум в Давосе - это глобальный трамплин: Le Figaro
Для маленькой Армении Всемирный экономический форум в Давосе - это глобальный трамплин. Как сообщает Арменпресс, так назвал свою статью об Армении авторитетный французский журнал Le Figaro, корреспондент которого встретился в Давосе и побеседовал с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Для меня это возможность представить крупным международным инвесторам возможности, которые были созданы в нашей стране после бархатной революции. Важно сказать международному деловому сообществу, что после демократической революции мы осуществляем экономическую революцию», - сказал премьер в беседе с корр. французского издания.
Le Figaro отмечает, что Пашинян полон решимости принять новый налоговый кодекс, положить конец монополиям в стране и, наконец, искоренить коррупцию. В частности, премьер-министр Республики Армения желает привлечь инвесторов в сфере туризма, сельского хозяйства, возобновляемых источников энергии. В интервью французскому журналу он также сказал, что в октябре 2019 года в Ереване пройдет Всемирный конгресс по ИТ, в котором примут участие тысячи делегатов со всего мира.
Le Figaro пишет, что Пашинян в Давосе встречался не только с представителями крупных компаний, таких как e-Bay, Mitsubishi или Apple, а также с лидерами разных стран, в том числе президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.