Փոքր Հայաստանի համար Դավոսի համաժողովը համաշխարհային տրամպլին է. Le Figaro
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոքր Հայաստանի համար Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը համաշխարհային տրամպլին է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի մասին հոդվածն այսպես է վերնագրել ֆրանսիական հեղինակավոր Le Figaro պարբերականը, որը Դավոսում հանդիպել և խոսել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Ինձ համար սա հնարավորություն է ներկայացնելու խոշոր միջազգային ներդրողներին այն հնարավորությունները, որոնք մեր երկրում ստեղծվել են թավշյա հեղափոխությունից հետո: Կարևոր է միջազգային բիզնես-հասարակությանն ասել, որ ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո մենք իրականացնում ենք տնտեսական հեղափոխություն»,- ֆրանսիական պարբերականի հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետը:
Le Figaro-ն նշում է, որ Փաշինյանը հաստատակամ է նոր հարկային օրենսգիրք ընդունելու, երկրում մենաշնորհներին վերջ տալու, կոռուպցիան վերջնականապես արմատախիլ անելու հարցում: ՀՀ վարչապետը, մասնավորապես, ցանկանում է ներդրողների ներգրավել զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների գործում: Ֆրանսիական պարբերականի հետ զրույցում նա նաև հայտնել է, որ 2019 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կկայանա Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը, որին ներկա կլինեն հազարավոր մասնակիցներ ողջ աշխարհից:
Le Figaro-ն գրում է, որ Դավոսում Փաշինյանը հանդիպել է ոչ միայն e-Bay, Mitsubishi կամ Apple-ի նման խոշոր ընկերությունների, այնպես էլ տարբեր երկրների ղեկավարների, այդ թվում և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

‘Davos Forum is a global springboard for small Armenia’ – Le Figaro
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. The Davos World Economic Forum is a global springboard for small Armenia.
Le Figaro French daily published an article about Armenia. The newspaper interviewed Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan in Davos on the sidelines of the World Economic Forum.
“This is a chance for me to present to the major foreign investors the opportunities that have been created in our country after the Velvet revolution. It’s important to tell the international business-society that after the democratic revolution we are carrying out an economic revolution”, Pashinyan told the newspaper.
Le Figaro says Pashinyan is committed to the matters on adopting new Tax Code, eliminating monopolies and eradicating corruption in the country. The Armenian PM wants to attract investors in the field of tourism, agriculture and energy’s renewable sources. Pashinyan told the French daily that the World Congress on Information Technologies will be held in Yerevan in October 2019 which will be attended by thousands of peoples from all over the world.
Le Figaro also informs that Pashinyan met with the leaders of eBay, Mitsubishi, Apple, as well as heads of different states, including Azerbaijani President Ilham Aliyev in Davos.