Մատենադարանի մասնագետները կվերականգնեն Մերձավոր Արևելքում վնասված ձեռագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տարիներին Մերձավոր Արևելքի երկրներում վնասված ձեռագրերը կվերականգնվեն Մատենադարանում Հայաստանի մասնագետների օգնությանմբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան ինստիտուտի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
«Նախատեսվում է մի նոր խոշոր ծրագիր իրականացնել, որի հիմքերը դրվել են 2018 թվականին: Լիբանանից և Սիրիայից ձեռագրերի 9 վերականգնող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ եկան Հայաստան, և Մատենադարանի մասնագետները մեկշաբաթյա դասընթաց կազմակերպեցին՝ որակավորման բարձրացման, գիտելիքների խորացման նպատակով: Ասեմ, որ մեր գործընկերները շատ գոհ էին արդյունքներից: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համար այն համարվեց հաջող ծրագրերից մեկը»,-ասաց Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
Արված աշխատանքի հիման վրա մի ավելի խոշոր ծրագրի հիմքերն են դրվել: Սիրիայում, Իրաքում վերջին տարիներին մշակութային արժեքները մեծապես վնասվել են, բավական տուժել են: Վահան Տեր-Ղևոնդյանի խոսքով, նախատեսվում է, որ Մատենադարանը դառնա տարածաշրջանային կենտրոն նման ձեռագրերի վերականգնման համար:
«Դրանք խումբ առ խումբ կբերվեն Հայաստան, կվերականգնվեն և կվերադարձվեն: Սա, կարծում եմ, կունենա ինչպես մշակութային, այնպես էլ քաղաքական նշանակություն: Ուրախությամբ ուզում եմ ասել, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի միջև վերջերս կայացած հանդիպմանը ևս այդ հարցը քննարկվել է: Սպասում ենք ծրագրի վերջնական հաստատմանը»,-ասաց Մատենադարանի տնօրենը:

Experts from Armenia’s Matenadaran to restore damaged manuscripts from Middle East
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. Manuscripts that have been damaged during recent years in Middle Eastern countries will be restored with the assistance of Armenian experts, according to Matenadaran Director Vahan Ter-Ghevondyan.
Matenadaran, officially the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts is a museum, repository of manuscripts, and a research institute in Yerevan, Armenia.
“We are planning to carry out a new major project that has been initiated in 2018. With the assistance of UNESCO, nine experts on restoration of manuscripts arrived to Armenia from Lebanon and Syria, and Matenadaran experts organized a one-week training for raising qualification and deepening knowledge. Let me say that our colleagues were very pleased from the results. UNESCO found it to be one of the successful projects,” Ter-Ghevondyan told ARMENPRESS.
Based on the work, a larger program was initiated – In recent years, cultural values in Syria and Iraq have been greatly damaged, and Ter-Ghevondyan plans to make Matenadaran a regional center for restoration of such manuscripts.
The manuscripts will be brought to Armenia batch by batch, and will be returned after restoration.
“This, I believe, will have both cultural and political significance”, he said.
According to him, Armenian President Armen Sarkissian and UNESCO Director-General Audrey Azoulay have discussed this issue during their most recent meeting. “We are waiting for the final confirmation of the project”, Ter-Ghevondyan said.