Մակրոնը «դեղին բաճկոնավորների» խնդրի պատճառով չեղարկեց ելույթը Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը որոշում Է ընդունել չեղարկել իր մասնակցությունը «Մեծ յոթնյակում» հանրապետության նախագահությանը նվիրված արարողությանը, դրա փոխարեն նա Փարիզում խորհրդակցություն կանցկացնի համազգային խնդիրների շուրջ՝ կապված «դեղին բաճկոնավորների» բողոքի ակցիաների հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 17-ին հայտնել Է Ելիսեյան պալատը:
Ավելի վաղ պլանավորված Էր, որ Մակրոնը կգլխավորի «յոթնյակում» Ֆրանսիայի նախագահությանը նվիրված արարողությունը Բիարից քաղաքում (գտնվում Է երկրի հարավ-արեւելքում) եւ այնտեղ օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի առջեւ հանդես կգա Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականության եւ նրա դիվանագիտության գերակայությունների վերաբերյալ զեկույցով: Այժմ նրա փոխարեն Ատլանտիկայի հարավարեւմտյան ափին գտնվող այդ առողջարանային քաղաք կուղեւորվի Եվրոպայի գործերի եւ արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ լե Դրիանը: «Մեծ յոթնյակի» գագաթնաժողովը պլանավորված Է հաջորդ տարվա օգոստոսի 24-26-ին Բիարիցում: Ելիսեյան պալատի խորհրդակցությանը, որը դեկտեմբերի 17-ին կկայանա Մակրոնի նախագահությամբ, կմասնակցեն նախարարներ, գործարար աշխարհի, երկրի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ: Քննարկվելու են սոցիալ-տնտեսական այն հարցերը, որոնք առաջադրվել են «դեղին բաճկոնավորների» շարժման կողմից: Երկրի բնակչությունը պետք Է հնարավորություն ունենա մինչեւ մարտի 1-ը իր կարծիքը հայտնել պետական կառուցվածքի, հարկման, ժողովրդավարության, բնապահպանության, միգրացիոն հարցերի շուրջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон отменил выступление по внешней политике Франции из-за проблемы "желтых жилетов"
Президент Франции Эмманюэль Макрон принял решение отменить свое участие в церемонии, посвященной председательству республики в "Большой семерке", вместо этого он проведет в Париже совещание по общенациональным консультациям в связи с протестами "желтых жилетов". Об этом сообщил в понедельник Елисейский дворец.
Ранее было запланировано, что Макрон возглавит церемонию, посвященную президентству Франции в "семерке", в городе Биарриц (юго-восток страны) и выступит там перед иностранным дипломатическим корпусом с докладом о внешней политике Франции и приоритетах ее дипломатии. Теперь вместо него в этот курортный город на юго-западном побережье Атлантики направится министр по делам Европы и иностранных дел Жан-Ив Ле Дриан. Саммит "Большой семерки" запланирован в Биаррице на 24-26 августа будущего года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На совещании в Елисейском дворце, которое состоится во вторник под председательством президента, примут участие министры правительства, представители мира бизнеса, гражданского общества страны. Будут рассматриваться вопросы намеченного властями под давлением "желтых жилетов" проведения "большой общенациональной консультации" по социально-экономическим вопросам. Население страны должно получить возможность до 1 марта высказать свое мнение по вопросам государственного устройства, налогообложения, демократии, экологии, миграционной проблеме.