Աշխատելու ենք բաց աչքերով ու ականջներով՝ արձանագրելով այն ամենն, ինչ տեսնելու ենք. ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարն՝ ԱԺ ընտրությունների մասին
Աշխատելու ենք բաց աչքերով ու ականջներով՝ արձանագրելով այն ամենն, ինչ տեսնելու
ենք. ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավարն՝ ԱԺ ընտրությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով Հայաստանում են ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ընտրությունների դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի՝ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Ուրշուլա Գաչեկը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ իրենք որևէ նախնական դիրքորոշում չունեն ընտրությունների արդյունքների հետ կապված:
«Մենք այստեղ ենք ոչ թե քննադատելու, այլ դիտարկելու համար: Մենք որևէ քաղաքական օրակարգ չունենք, այստեղ ենք՝ դիտարկելու ընտրական գործընթացը: Մենք հետևելու ենք այն նույն ստանդարտներին, որը կիրառում ենք ԵԱՀԿ ցանկացած երկրում կազմակերպվող ընտրության ժամանակ»,-ասաց նա:
Գաչեկը նշեց, որ դիտորդական առաքելությունը տեղյակ է, որ Ազգային ժողովը չի ընդունել ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները: «Մենք գործ ենք ունենալու այն օրենքի հետ, որը հիմա գործում է: Մեր թիմը նախախնամություն չունի: Մենք աշխատելու ենք բաց ականջներով և աչքերով, և արձանագրելու ենք այն, ինչ տեսնելու ենք»,-ասաց Գաչեկը: Նրա խոսքով` կիրակի Հայաստան է ժամանել 13 դիտորդ, ում կմիանան նաև 24 երկարաժամկետ դիտորդներ:
«Ընտրություններից մի քանի օր առաջ 250 դիտորդներ ևս կմիանան մեզ և կմասնակցեն ընտրական գործընթացին: Դա բավական չհամարելով՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ներկայացուցիչներ , Եվրախորհրդի ներկայացուցիչներ , ինչպես նաև Եվրոպական պառլամենտի պատգամավորներ ևս կընդգրկվեն դիտորդական առաքելության կազմում: Մենք բոլորս միասին կկառուցենք մի մեծ միջազգային դիտորդական առաքելություն»,-նշեց նա:

OSCE ODIHR election observation mission chief in Armenia for snap polls
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Observers from OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) are in Armenia to observe the upcoming December 9 early election of parliament.
Ambassador Urszula Gacek, Head of the ODIHR election observation mission, told a news conference in Yerevan that they don’t have any preliminary stance regarding the results of the election.
“We are here not to criticize, but to observe,” she said. “We don’t have any political agenda, we are here to observe the electoral process. We will follow the same standards that we use during elections in any OSCE country,” Gacek said.
Gacek said that the observation mission is aware that the parliament has not adopted the electoral code amendments. “We will deal with the law that is currently in force. Our team doesn’t have any predictions. We will work with open ears and eyes and we will document whatever we will see,” she said.
Gacek said that 13 observers have arrived to Armenia Sunday, and another 24 long-term observers will join them.
“Few days ahead of the election another 250 observers will join us and will participate in the electoral process,” she said, adding that representatives of the OSCE PA, Council of Europe and MEPs will also be included in the mission.