Հայաստանում այլևս չկա մենաշնորհ, ներմուծման, արտահանման արգելք. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի բյուջեի նախագիծը իներցիոն է, հիմնված է այն չափանիշների վրա, որոնք  ժառանգություն են ստացվել: Այս մասին Ազգային ժողովում իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ընթացիկ քաղաքական քննարկումների որոշումների ազդեցություններն այս փուլում հաշվի առնված չեն, ինչը չի նշանակում, որ ցանկացած պահի դրանք հաշվի չեն առնվի և ներառվի: Այնուամենայնիվ, ես ուզում եմ ընդգծել, որ բյուջետային մեր քաղաքականության մեջ տեղի են ունեցել շրջադարձային փոփոխություններ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, որ իրենց բյուջետային քաղաքականությունը կարելի է համարել աշխատանքի խրախուսման: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, այս հարցն իրենց համար ունի խիստ կարևոր նշանակություն, որովհետև գործունեության ընթացքում, որպես հանրային փոփոխությունների կարևոր պայման, համարում են անհատական ջանքը: Ըստ նրա՝ երկրում չեն կարող տեղի ունենալ դրական փոփոխություններ, եթե դրանց հիմքում ընկած չէ անհատական ջանքը: Նա նշեց, որ երբ մինչ այժմ խոսվել է տնտեսական զարգացման, աճի մասին, նկատի է առնվել այն, թե ինչ-որ տեղից ինչ-որ խորհրդավոր մարդիկ, ընկերություն կգա զարգացնի պետությունը, կառավարությունն էլ կզբաղվի այդ ընկերությունների հետ հարաբերությունները կարգավորելու գործով:
«Մենք, տնտեսական աճ ասելով, նկատի ենք ունենում համընդհանուր ջանքի մեկտեղումը: Մեզ համար կարևոր է, որ տնտեսական կառուցվածքը փոխվի այնպես, որ դա լինի ներառող: Դա նշանակում է, որ մեր քաղաքական խնդիրն է յուրաքանչյուր անհատի համար ստեղծել տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու իրական հնարավորություն: Մենք այսօր համարում ենք, որ քաղաքական մակարդակում այդ խնդիրը լուծել ենք, Հայաստանում այլևս չկա մենաշնորհ, տնտեսական գործունեության սահմանափակ, ներմուծման, արտահանման արգելք: Ուրեմն, առաջիկա շրջանում կարևոր խնդիր է լինելու տնտեսական պայմանների ապահովումը, որպեսզի տնտեսական գործունության ցանկացած ձև լինի մատչելի բոլորի համար դե յուրե, և հնարավորինս շատ մեծ թվով մարդիկ ընդգրկվեն աշխատանքում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

No monopoly, import or export ban in Armenia any more – acting PM
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The 2019 state budget draft of Armenia is inertial, based on the criteria obtained as heritage, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said while delivering remarks during the debate of the budget draft in the Parliament, reports Armenpress.
“The impacts of decisions of ongoing political discussions are not considered at this stage, but this doesn’t mean that they won’t be considered and included at any moment. Nevertheless, I want to emphasize that turning changes have taken place in our budgetary policy”, he said, adding that their budgetary policy can be considered as promotion to work. According to Pashinyan, this issue is very important for them as they attach importance to the individual effort during the activity as a key condition for public changes. He says positive changes are impossible without an individual effort. The acting PM stated that as of now where there were talks about the economic development and growth, it meant that some people or a company will come from somewhere to develop the state and the government will be engaged in normalizing its relations with that company.
“However, by saying an economic growth, we mean the combination of common efforts. For us the important is that the economic structure must change aimed at becoming inclusive. This means that our political task is to create a real opportunity for each individual to carry out an economic activity. Today we believe that we have solved this task at the political level, there is no monopoly, restriction of economic activity, import or export ban in Armenia any more. Therefore, a key task for the future will be ensuring economic conditions so that each economic activity form will be affordable for all de jure, and a lot of people will be involved in works”, Nikol Pashinyan said.