Հայաստանի և Մոնղոլիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր
Հայաստանի և Մոնղոլիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ
հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է իր մոնղոլ գործընկերոջ՝ Դամդին Ցոգթբաաթարի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Ներկայացնելով Հայաստանի զարգացման օրակարգի շարժիչ ուժ համարվող նորարարության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները՝ նախարար Մնացականյանը կարևորել է տվյալ ուղղություններով համագործակցությունը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել առտևրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղիներին:
Հանդիպման ավարտին Զոհրաբ Մնացականյանն ու Դամդին Ցոգթբաաթարը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Մոնղոլիայի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական և ծառայողական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի վերացման մասին համաձայնագիրը»:
Կողմերը վստահություն հայտնել, որ համաձայնագիրը ճանապարհ է բացում մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման համար, ինչը լավ խթան կհանդիսանա հասարակությունների միջև շփումներ ակտիվացնելու համար:

Министры ИД Армении и Монголии обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
28 сентября Министр иностранных дел Армении ЗохрабМнацаканян встретился с министром иностранных дел Монголии Дамдином Цогтбаатаромв рамках 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   Министерства иностранных дел РА, стороны обсудили ряд вопросов, касающихся развития двусторонних отношений.
Представляя  успехи Армении в ИТ-сфере, считающейся движущей силой в повестке развития Армении, Мнацаканянотметил важность сотрудничества и совместных проектов в области инноваций и информационных технологий.
Стороны  особо подчеркнули развитие коммерческих отношений.
ЗохрабМнацаканяни Дамдином Цогтбаатарподписали «Соглашение между Арменией и Монголией обустранении визового режима  для лиц, обладающих  дипломатическими и служебными паспортами».
Стороны  выразили уверенность в том, что Соглашение открывает путь для  либерализации визового режима, что станет стимулом для  активизации двусторонних контактов.