Դուշանբեում ընթանում է Փաշինյան-Նազարբաև հանդիպումը
ԴՈՒՇԱՆԲԵ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուշանբեում ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի շրջանակում ընթանում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հանդիպումը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, հանդիպումը մեկնարկեց ԱՊՀ գագաթնաժողովի ավարտից անմիջապես հետո:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ վարչապետը և Ղազախստանի նախագահը կարևորեցին երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ընդլայնումը: «Մի քանի ղազախական ընկերություններ ցանկություն են հայտնել մուտք գործել հայկական շուկա, ինչը մենք ողջունում ենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, Նուրսուլթան Նազարբաևն ընդգծեց, որ նախորդ տարվա ընթացքում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 60 տոկոսով և հավելեց, որ այդ միտումը շարունակելու համար կառավարությունները պետք է այդ ուղղությամբ շարունակեն աշխատանքները: «Ղազախստանը բաց է հայկական ապրանքների և բիզնեսի համար: Մենք շահագրգռված ենք տնտեսական փոխգործակցության խորացմամբ»,- ասաց Նազարբաևը:

Pashinyan-Nazarbayev meeting underway in Tajikistan
DUSHANBE, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. A meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Kazakhstan’s Prsident Nursultan Nazarbayev is underway within the framework of the CIS summit in Dushanbe, Tajikistan.
The meeting began immediately following the CIS summit.
In opening remarks the Armenian and Kazakh leaders attached importance to the development and enhancement of bilateral economic relations. “Several Kazakh companies have expressed desire to enter the Armenian market, which we welcome,” Pashinyan said.
Nazarbayev stressed that trade turnover in 2017 between Armenia and Kazakhstan grew 60% and added that the governments should continue working in order to continue this trend. “Kazakhstan is open for Armenian products and businesses. We are interested in deepening economic partnership,” Nazarbayev said.