Պորտուգալիա-ՀՀ բարեկամության միության նախագահը խոսել է Հայաստանում պորտուգալերենի դասավանդման հնարավորության մասին
Պորտուգալիա-ՀՀ բարեկամության միության նախագահը խոսել է Հայաստանում
պորտուգալերենի դասավանդման հնարավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայում վերջերս տեղի է ունեցել «Ցիստեռմուզիկա» Միջազգային Երաժշտական փառատոնը (որը տեղի է ունենում արդեն 27-րդ անգամ անընդմեջ), որի շրջանակում Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության կողմից հիմնադրված «Կոնսոնանսիա» լարային նվագախումբը 2 համերգով է հանդես եկել և բարձր գնահատականների արժանացել։ Ինչպես տեղեկացանք Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության հիմնադիր նախագահ Վահե Մխիթարյանից, միությունը շարունակելու է նախաձեռնել զանազան միջոցառումներ։
Վահե Մխիթարյանը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի հարցերին։
- Դուք Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության ղեկավարն եք, ինչո՞վ է զբաղվում միությունը, ե՞րբ է հիմնադրվել։
Միությունը հիմնվել է 2016թ. գարնանը, հիմնական առաքելությունն է զարգացնել բարեկամական, մշակութային և համագործակցական կապեր երկու երկրների ժողովուրդների միջև: Միության ղեկավար մարմիններում ընդգրկված են ինչպես հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, այնպես էլ պորտուգալացիներ: Սեպտեմբերի 26-ին Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի համերգասրահում տեղի ունեցավ միության պաշտոնական շնորհանդեսը, որի ընթացքում ներկայացվեցին նաև միության տեսլականը, հիմնական նպատակները, անդրանիկ ելույթն ունեցավ մեր կողմից ստեղծված և հայ ու պորտուգալացի երաժիշտներից բաղկացած «Կոնսոնասիա» լարային նվագախումբը: Փառատոնի ժամանակ, 900 տարվա ընթացքում առաջին անգամ, Ալկոբասա վանական համալիրում հնչեց հայկական մեղեդի։
- Ի՞նչն առաքելություն ունի միությունը և ինչ գործունեություն է ծավալում։
Միության առանցքային նպատակներն են բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիությունը և տարածել հայկական մշակույթը Պորտուգալիայում՝ կազմակերպելով զանազան մշակութային միջոցառումներ, համերգներ, սեմինարներ, հայոց լեզվի ուսման դասընթացներ, որոնք կնպաստեն Հայաստանի ճանաչելիության մեծացմանը, որպես հինավուրց պատմություն և հարուստ մշակույթ ունեցող երկիր:
- Ի՞նչ միջոցառումներ եք կազմակերպել։
Ավեյրո քաղաքի Միջազգային համալսարանում սեմինար ենք կազմակերպել՝ նվիրված հայազգի փառահեղ մաթեմատիկոս և աստղագետ Անանիա Շիրակացուն:
Լիսաբոնի Համալսարանի Բանասիրական Ֆակուլտետում ներկայացում ենք պատրաստել՝ նվիրված հայոց լեզվին և այբուբենին, որի ավարտին նույնպես հանդես է եկել «Կոնսոնանսիա» նվագախումբը՝ ներկայացնելով հայ կոմպոզիտորների գործերը։
Լիսաբոնի Համալսարանի Բանասիրական Ֆակուլտետին ներկայացրել ենք «Հայոց Լեզու և Մշակույթ» կուրսը, որը որպես երկրորդ օտար լեզու, գալիք Սեպտեմբերից կառաջարկվի ուսանողներին: Նույն Ֆակուլտետում կառաջարկվի Հայոց Լեզու և Մշակույթ հետ-աշխատանքային կուրսը:
Միության այս նախաձեռնությունը հնարավոր եղավ իրականացնել նաև Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի, ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և ՀԸԲՄ-ի Հայկական Վիրտուալ Քոլեջի հետ անմիջական համագործակցությամբ։
Բանակցություններ ենք սկսել պորտուգալերենը Հայաստանում դասավանդելու նպատակով։ Հնարավոր է, 2019-ի աշնանից դա սկսվի։    Կան մի քանի այլ նախաձեռնություններ, որոնք քննարկման ընթացքում են:
- Ի՞նչ արդյունքներ կարող ենք արձանագրել
Ինչ որ թվարկեցի, առաջին անգամ է նախաձեռնվում Պորտուգալիայում և, բնականաբար, մեծ բավարարություն է պարգևում մեզ բոլորիս, պորտուգալացի հասարակությանը, որը բավականին մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում այդ միջոցառումների ու Հայաստանի նկատմամբ:
- Որքանով է նպաստում միության գործունեությունը հայապահպանությանը, հայկական մշակույթի տարածմանը կամ հայրենադարձությանը։
Պորտուգալիայի հայ համայնքը Եվրոպայի ամենափոքրաթիվ համայնքներից է` շուրջ 80 հայաստանցիներ են այստեղ ապրում և մոտ 20-30 տարբեր երկրներից եկած հայազգիներ: Անշուշտ, միության կողմից կազմակերպվող բոլոր միջոցառումներն այստեղ ապրող հայերը մեծ խանդավառությամբ են ընդունում և մասնակցում են սիրով: Այդ միջոցառումները մեզ՝ մանավանդ այստեղ ծնված սերնդին, օգնում են պահպանել մեր ազգությունը և կապը հայրենիքի հետ:

Председатель Союза дружбы Португалия-Армения рассказал о жизни армянской общины и двусторонних отношениях
Недавно в Португалии состоялся Международный музыкальный фестиваль “Cistermusica” (который проводится в 27-й раз подряд), в рамках которого оркестр “Консонансия”, созданный Союзом дружбы Португалия-Армения, выступил с двумя концертами и получил высокие оценки. Как сообщил основатель Союза дружбы Португалия-Армения Ваге Мхитарян, союз продолжит проводить различные мероприятия.
Ваге Мхитарян ответил на вопросы Арменпресс:
- Вы глава Союза дружбы Португалия-Армения, что делает союз, когда он был создан?
- Союз был основан весной 2016 года. Основная задача заключается в развитии дружеских, культурных и партнерских связей между двумя народами. И представители армянской общины, и португальцы входят в состав руководящих органов союза. 26 сентября в концертном зале Фонда имени Галуста Гулбенкяна состоялась официальная презентация союза, в ходе которой были представлены видение, основные цели союза, а также состоялось первое выступление нашего концертного оркестра “Консонансия”, который состоит из армянских и португальских музыкантов. Во время фестиваля, впервые за 900 лет, армянская мелодия прозвучала в монастыре Алкобаса.
- Какова миссия союза? Какова его деятельность?
- Ключевыми целями союза являются повышение осведомленности Армении и распространение армянской культуры в Португалии, организация различных культурных мероприятий, концертов, семинаров и курсов армянского языка, которые будут способствовать признанию Армении как древней истории и богатой культуры.
- Какие мероприятия вы организовали?
- Мы организовали семинар в Международном университете Авейру, посвященный великому армянскому математику и астроному Анании Ширакаци.
На филологическом факультете Лиссабонского университета мы представили презентацию, посвященную армянскому языку и алфавиту, в конце которой оркестр “Консонансия” представил произведения армянских композиторов.
Мы представили курс армянского языка и культуры на филологическом факультете Лиссабонского университета и с сентября будем предлагать студентам его в качестве второго иностранного языка.
Эта инициатива союза была реализована при непосредственном сотрудничестве с Фондом Галуста Гулбенкяна, министерством диаспоры Армении и Армянским виртуальным колледжем AGBU.
Мы начали переговоры, чтобы преподавать португальский язык в Армении. Возможно, преподавание начнется с осени 2019 года. Есть несколько других инициатив, которые обсуждаются.
- Каких результатов Вы достигли?
- То, что я перечислил, впервые инициируется в Португалии, и это, естественно, большое удовольствие для всех нас, для португальской общественности, которая проявляет большой интерес к этим событиям и Армении.
- Насколько деятельность союза способствует сохранению армянской идентичности, распространению армянской культуры или репатриации армян?
- Армянская община Португалии является одной из самых малочисленных общин Европы, где проживает около 80 армян. Конечно, все мероприятия, организованные союзом, приветствуются с большим энтузиазмом, и армяне в них участвуют с удовольствием. Эти события помогают нам, особенно родившемуся здесь поколению, сохранить нашу национальность и связь с нашей родиной.