Խամենեին հայտարարել Է բոլոր երկրների հետ, բացի ԱՄՆ-ից, հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ Ալի Խամենեին հուլիսի 16-ին հայտարարել Է ամբողջ աշխարհի՝ «ինչպես Արեւմուտքի, այնպես Էլ Արեւելքի», բայց ոչ ԱՄՆ-ի հետ իր երկրի հարաբերությունների զարգացման կարեւորության մասին:
«Բացառությամբ մի քանի դեպքերի, ինչպիսին ԱՄՆ-ն Է, Իրանի հարաբերությունները մյուս երկրների հետ, ինչպես արեւմտյան, այնպես Էլ արեւելյան, պետք Է ընդլայնվեն եւ զարգանան»,- ասված Է Խամենեիի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է Համացանցի՝ նրա պաշտոնական կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հարկ Է հետագայում Էլ ուժեղացնել մեր դիվանագիտության գործնական դինամիկան եւ նպատակամիտությունը»,- նշել Է Իրանի առաջնորդը:
Դրա հետ մեկտեղ Խամենեին կառավարությանը կոչ Է արել վարելու «գործուն եւ դինամիկ» արտաքին քաղաքականություն: «Երկրի տնտեսությունը չի կարող աճել՝ սպասելով, թե եվրոպացիները երբ կառաջարկեն իրենց երաշխիքները»,- ընդգծել Է նա:
Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանը Թեհրանը եւ աշխարհի վեց տերությունները (Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Չինաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա - ծանոթ. խմբ.) համաձայնեցրել են 2015 թվականին, 2016 թվականի հունվարին մտել Է իրագործման փուլ: Այն նախատեսում Է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային ծրագիրը՝ այն դնելով միջազգային վերահսկողության ներքո:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2018 թվականի մայիսի 8-ին հայտարարեց Համաձայնագրից Վաշինգտոնի դուրս գալու մասին:
Նա խոստացավ ոչ միայն վերադարձնել Իրանի նկատմամբ հին սահմանափակիչ միջոցներն, այլեւ սահմանել նորերը: Հուլիսի 6-ին Վիեննայում կայացած նախարարական հանդիպմանը Ռուսաստանը, ՉԺՀ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան եւ Ֆրանսիան հավաստեցին իրենց կողմնակցությունը գործարքին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Хаменеи заявил о готовности Ирана развивать отношения со всеми странами, кроме США
Руководитель и духовный лидер Исламской Республики Иран (ИРИ) аятолла Али Хаменеи заявил в понедельник о важности развития отношений его страны со всем миром, "как с Западом, так и с Востоком", но не с США, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"За исключением нескольких случаев - таких, как США - отношения Ирана с другими странами, как с западными, так и с восточными, должны расширяться и развиваться", - говорится в заявлении Хаменеи, опубликованном на его официальном сайте в интернете. "Следует и впредь усиливать практическую динамику и целенаправленность нашей дипломатии", - отметил лидер Ирана.
Вместе с тем Хаманеи призвал правительство к проведению "деятельной и динамичной" внешней политики. "Экономика страны не может прозябать в ожидании, когда европейцы предложат свои гарантии", - подчеркнул он.
Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) был согласован Тегераном и шестью мировыми державами (Россия, Великобритания, Германия, Китай, США, Франция - прим. ТАСС) в 2015 году, в январе 2016 года вступил в стадию реализации. Он предусматривает отмену санкций, введенных в отношении Ирана Советом Безопасности ООН, США и Евросоюзом. Взамен Тегеран обязался ограничить свою ядерную программу, поставив ее под международный контроль.
Президент США Дональд Трамп 8 мая 2018 года объявил о выходе Вашингтона из соглашения. Он обещал не только вернуть старые, но и ввести новые ограничительные меры в отношении Ирана. На министерской встрече в Вене 6 июля Россия, КНР, Великобритания, Германия и Франция подтвердили свою приверженность сделке.