«Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակիցները կառավարության դիմաց պահանջում էին բացել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց «Լիդիան Արմենիա» ընկերության աշխատակիցները հուլիսի 2-ին բողոքի ակցիա էին կազմակերպել. նրանք պահանջում են բացել դեպի Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը նշեց, որ արդեն շուրջ 10-օր է՝ճանապարհը փակ է:
«Մենք դիմել ենք և իշխանություններին, և ոստիկանությանը ու այսօր դեռ ոչինչ չի արվել, որ ճանապարհը բացվի: Այս ակցիայի նպատակն է՝ ցույց տալու իշխանություններին , որ կա աշխատակիցների մեծ զանգված, հազարավոր ընտանիքներ, ովքեր ուզում են աշխատել և օրինական կերպով իրենց իրավունքները պաշտպանել»,- ասաց Ալոյանը:
Նրա խոսքով`12 տարի է, ինչ ուղղորդված փորձեր են իրականացվում ընկերության վարկանիշի վրա ազդելու համար:
«Բնապահպանական և սոցիալական բոլոր չափանիշները ամենաբարձր մակարդակով պահպանվում են: Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում չկա նման ընկերություն և ձեռնարկություն, որն ապահովում է այնպիսի բարձր չափանիշներ, ինչպիսին ունի «Լիդիան Արմենիա»-ի Ամուլսարի ծրագիրը»,- ասաց Ալոյանը:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրենը հորդորեց բացել ճանապարհը, որպեսզի ընկերությունը կարողանա սկսել աշխատանքը, ինչին զուգահեռ կիրականացվեն թե ստուգումների, և թե բնապահպանական աուդիտի գործընթացները:
«Ես վստահ եմ, որ մենք բնապահպանական խնդիրներ չունենք : Մենք ցանկանում ենք վերականգնել օրինականությունը: Մենք բոլոր թույլտվությունները ստացել ենք օրինական կերպով: Ընկերությունն ավելի քան 150 հանդիպում է ունեցել շրջակա համայնքների հետ: Այդ հանդիպումների հիման վրա, հաշվի առնելով բոլոր բնապահպանական ռիսկերը, մենք նախագծել ենք ծրագիրը: Հիմա իրականացնում ենք աշխատանքներ, որոնք մոտենում են ավարտին: Տարվա վերջ նախատեսում ենք ոսկու կորզումը ծրագրից»,- եզրափակեց Ալոյանը:
Հուլիսի 1-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ամուլսարի ոսկու հանքի հետ կապված հետագա որոշումները պետք է հիմնված լինեն անհերքելի փաստերի վրա:
Ամուլսարի ոսկու հանք տանող ճանապարհը շուրջ 10 օր փակ են պահում բողոքի ակցիայի մասնակիցները: Նրանք պահանջում են դադարեցնել հանքի շահագործումը, քանի որ գտնում են, որ դրա շահագործումը վտանգավոր է մարդկանց կյանքի և առողջության համար: «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, սակայն, նշում է, որ բոլոր ռիսկերը նվազագույնի են հասցվել: Ըստ ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի՝ բողոքի ակցիաների պատճառով ընկերությունն օրական 500 հազար դոլարի վնաս է կրում: Շրջակա համայնքների 500 աշխատողները զրկվում են ապրուստի հիմնական միջոցից, և կրքերը բորբոքվում են: Ընկերությունը դիմել է կառավարություն և բոլոր պատկան մարմիններին և սպասում է կոնկրետ գործողությունների:

Lydian Armenia workers protest outside government, demand to open road to Amulsar mine
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. Lydian Armenia company workers are protesting outside the government, demanding to open the road to Amulsar mine, reports Armenpress.
Executive director of Lydian Armenia Hayk Aloyan said the road is closed for already 10 days.
“We have applied both to the leadership and the police, and as of now no action has been taken to open the road. The goal of this campaign is to show the leadership that there is a large number of employees, thousands of families who want to work and legally protect their rights”, Aloyan said.
He said it is already 12 years directed attempts are being made to affect the company’s rating.
“All environmental and social standards are being maintained at the highest level. Today there is no company and entrepreneurship in Armenia that ensures high standards as the Lydian Armenia’s Amulsar project does”, he said.
He called on to open the road so that the company will be able to start the work, and in line with this checks and environmental audit processes will be held.
“I am confident that we have no environmental problems. We want to restore the legality. We have received all permissions legally. The company had more than 150 meetings with the neighboring communities. Based on these meetings, taking into account all environmental risks, we have designed the project. Now we are carrying our works that reach to the end. We plan to extract the gold from the project at the end of the year”, Aloyan said.
On July 1 Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters that the future decisions in connection with the Amulsar gold mine must be based on undeniable facts.
Protest participants are keeping the road to Amulsar mine closed for already 10 days. They demand to suspend the operation of mine, as they believe that its operation is dangerous for human life and health. However, the Lydian Armenia says all risks have been reached to minimum. The company has applied to the government and all respective structures and waits for concrete actions.