Կարեն Կարապետյանը լքելու է ՀՀԿ նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը լքելու է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս լուրը հաստատեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: «Ես այդ որոշումը շատ նորմալ եմ գնահատում: Կարեն Կարապետյանը հասուն քաղաքական գործիչ է, ինքն է որոշում` լինել առաջին տեղակալ, թե չլինել: Ես հարգանքով եմ վերաբերում Կարեն Կարապետյանի որոշմանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Շարմազանովը:
Հարցին, թե ՀՀԿ նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնում ո՞վ է փոխարինելու Կարեն Կարապետյանին, Շարմազանովը պատասխանեց, որ ՀՀԿ խորհուրդն է իրավասու ընտրել կուսակցության նախագահին և առաջին տեղակալին: Այդ հարցը կորոշվի ՀՀԿ խորհրդի նիստում: Որևէ արտառոց բան չեմ տեսնում»,- նշեց Շարմազանովը:
Անդրադառնալով հարցին, թե սա փախուստ չէ՞ ՀՀԿ-ից, Շարմազանովը պատասխանեց. «Ոչ, սա փախուստ չէ: Նա` որպես կուսակցության առաջին տեղակալ, գտնում է, որ քաղաքական այս իրավիճակում ինքն այնքան էլ ակտիվ չէ, գտնում է, որ արդար չէ, որ, չլինելով ակտիվ քաղաքական գործընթացներում, մնալ այդ պաշտոնին»:
Նա հավելեց, որ Կարեն Կարապետյանի կողմից ՀՀԿ-ն լքելու որոշում այս պահին չկա, նման խոսակցություն չի եղել: Դիտարկմանը, թե Կարեն Կարապետյանը 2017 թ. խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ ՀՀԿ-ի դեմքն էր, Էդուարդ Շարմազանովն ասաց. «Նիկոլ Փաշինյանն էլ ժամանակին ՀԱԿ-ի դեմքն էր, բայց նա հետո հիմնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը»:

Карен Карапетян покинет пост первого зампредседателя РПА
Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян покинет пост первого зампредседателя РПА. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал зампредседателя НС Армении, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
«Я оцениваю это решение, как очень нормальное. Карен Карапетян – зрелый политический деятель, и он сам решает быт ему первым замом, или нет. Я с уважением отношусь к его решению»,- сказал зампредседателя НС Армении, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
На вопрос, кто заменит Карена Карапетяна на посту первого зампредседателя РПА, Эдуард Шармазанов ответил, что избрание председателя и зампредседателя партии – прерогатива совета РПА.
На вопрос, не является ли это побегом из РПА, Эдуард Шармазанов ответил, что нет, это не побег. «Нет, это не побег. Он – как первый зампредседателя РПА, считает, что в создавшихся условиях не столь активен, он считает, что не так уж справедливо – оставаться на этом посту, не будучи особо активным»,-  сказал зампредседателя НС Армении, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
По его словам, Карен Карапетян не покинет РПА, такого разговора не было. На замечание о том, что Карен Карапетян во время парламентских выборов 2017 года был лицом РПА, Эдуард Шармазанов ответил: «Когда-то и Никол Пашинян был лицом АНК, но затем он основал свою партию «Гражданский договор»».