Ճապոնական մամուլը հայտնել Է Կիմ Չեն Ունի եւ Սինձո Աբեի հանդիպման նախապատրաստման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ունը հայտարարել Է, որ համաձայն Է հանդիպել Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Sankei Shimbun ճապոնական թերթը: Նշվում Է, որ իր համաձայնության մասին Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին հայտնել Է հունիսի 12-ին Սինգապուրում կայացած հանդիպմանը, ինչի մասին «բազմաթիվ կապուղիներով» Ճապոնիայի կառավարությանն իրազեկել Է Վաշինգտոնը:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, Թրամփը Կիմ Չեն Ունին ասել Է, որ Փհենյանի նկատմամբ սահմանված միջազգային պատժամիջոցները կարող են չեղարկվել, եթե գործնականում իրականացվի ԿԺԴՀ-ի միջուկազերծումը: Իսկ եթե Հյուսիսային Կորեան ցանկանում Է ստանալ Ճապոնիայի տնտեսական օգնությունը, ապա անհրաժեշտ Է բանակցություններ վարել ճապոնական կողմի հետ:
Yomiuri Shimbun թերթը հայտնել Է, որ Ճապոնիան եւ Հյուսիսային Կորեան արդեն գաղտնի բանակցություններ են վարում անցյալ հարյուրամյակի 70-ական եւ 80-ական թվականներին ԿԺԴՀ-ի գործակալների կողմից առեւանգված ճապոնացի հպատակների հարցի, ինչպես նաեւ երկու երկրների գագաթնաժողովի կազմակերպման շուրջ:
Հրատարակությունը նշում Է, որ Աբեն կարող Է Փհենյան այցելել ամռանը, կամ ԿԺԴՀ-ի եւ Ճապոնիայի ղեկավարների հանդիպումը կկայանա սեպտեմբերին Վլադիվոստոկում՝ ամենամյա Արեւելյան տնտեսական համաժողովում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Японская пресса сообщила о подготовке встречи Ким Чен Ына и Синдзо Абэ
Лидер КНДР Ким Чен Ын заявил, что согласен встретиться с премьер-министром Японии Синдзо Абэ. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом пишет японская газета Sankei Shimbun.
Сообщается, что о своем согласии северокорейский руководитель заявил президенту США Дональду Трампу на встрече в Сингапуре во вторник, о чем по "многочисленным каналам" японское правительство информировало Вашингтон.
Как отмечает издание, Трамп сказал Ким Чен Ыну, что международные санкции в отношении Пхеньяна могут быть отменены, если денуклеаризация КНДР будет осуществлена на практике. Если же Северная Корея хочет получить экономическую помощь Японии, то необходимы переговоры с японской стороной.
Газета Yomiuri Shimbun сообщила, что Япония и Северная Корея уже находятся в процессе секретных переговоров по вопросу о похищенных агентами КНДР в 70-х и 80-х годах прошлого столетия японских подданных, а также организации саммита двух стран.
Издание отмечает, что Абэ может посетить Пхеньян летом или же встреча руководителей КНДР и Японии состоится на ежегодном Восточном экономическом форуме во Владивостоке в сентябре.