Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կառավարության ծրագրում հստակության և թվերի բացակայության վերաբերյալ քննադատությանը
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կառավարության ծրագրում հստակության և թվերի
բացակայության վերաբերյալ քննադատությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հնչող քննադատություններին, թե կառավարության ծրագրում հստակություն չկա,  նշված չէ, թե ինչ տնտեսական աճ է ակնկալվում և աղքատությունը որքանով է նվազելու։
Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ կառավարությունն այս պահին խնդիր ունի առաջին հերթին գնահատել երկրի տնտեսության ստվերայնության ծավալները։ «Դա շատ կարևոր հարց է։ Հիմա, օրինակ, ո՞վ կարող է ասել՝ մեր տնտեսությունը քանի՞ տոկոս ստվեր ունի։ Կառավարությունը նախկինում գնահատել է 22 տոկոս, միջազգային կազմակերպությունները գնահատում են 46 տոկոս, և այդպես շարունակ։ Եվ ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ նախկինում կառավարության ծրագրերի մեջ ֆիքսված թվերը, որպես կանոն, իրականություն չեն դարձել։ Մենք պատրաստվում ենք ոչ թե թվեր դզել-փչել, այլ պատրաստվում ենք երկրում լրջագույն փոփոխություններ անել։ Եվ այդ փոփոխություններն իրենք կբերեն արդյունքների, չեն կարող չբերել արդյունքների»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Փաշինյանը։
Հարցին, թե այսօր կառավարության ծրագիրն ընդունվելու դեպքում հաջորդ մեխանիզմը իր հրաժարականն է լինելու արտահերթ ընտրությունների համար, ե՞րբ սպասել իր հրաժարականին, Փաշինյանը պատասխանեց. «Մեկ տարվա ընթացքում»:
Անդրադառնալով հարցին, թե ՀՀԿ խմբակցությունից գործարարների դուրս գալն ու իր ծրագրին կողմ քվեարկելը կարո՞ղ է մեղմացուցիչ հանգամանք լինել նրանց համար, եթե ԱԱԾ-ն որևէ չարաշահում հայտնաբերի նրանց բիզնեսներում, Փաշինյանը պատասխանեց.  «ԱԱԾ-ն իր գործողությունների մասին արդեն հայտարարել է, և այդ  գործողությունները մինչև վերջ շարունակվելու են և լինելու են այն սկզբունքների շրջանակներում, որ ես իմ ելույթում ասացի»:

PM Pashinyan comments on criticisms regarding absence of clarity and numbers in government’s program
PM Pashinyan comments on criticisms regarding absence of clarity and numbers in
government’s program
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. Armenian Prime Minster Nikol Pashinyan commented on the criticisms according to which there is no clarity in the government’s program, it is not clearly stated what economic growth is expected and to what extent the poverty will decline, Armenpress reports.
The PM told reporters in the Parliament that at the moment the government’s task is to assess the shadow volumes of the country’s economy. “This is very important issue. Now, for instance, who can say how many percent shadow our economy has? The government previously estimated it 22%, the international organizations assess it 46% and so on. I want to draw your attention on the fact that the numbers fixed in the previous government’s programs have not become a reality as a rule. We are going not to write numbers, but to make major changes in the country. And these changes will lead to results”, the PM said.
In response to the question that if today the government’s program is approved, the next mechanism is going to be his resignation for the snap elections, when to expect his resignation, PM Pashinyan said: “Within a year”.