ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայում ձերբակալվել է 13 հոգուց բաղկացած հանցախումբ, որի անդամները կասկածվում են կաշառքի միջոցով թենիսի խաղացողների հետ պայմանավորված խաղեր կազմակերպելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը, Բելգիայի դատախազությունից հայտնել են, որ հանցախումբը, որում ներգրավված են բելգիացիներ և հայեր, 2014 թվականից ի վեր կաշառել է թենիսի պրոֆեսիոնալ խաղացողներին՝ խաղի ցանկալի արդյունք ստանալու համար, ինչը թույլ է տվել հանցագործ դեմքերին շահույթ ունենալ խաղադրույքների միջոցով:
Դատախազությունը հայտնում է, որ կաշառված խաղերը հիմնականում եղել են ոչ բարձր վարկանիշ ունեցող, հազվադեպ հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող մրցումներ, որտեղ ավելի հեշտ է խաղացողներին կաշառելը:
Սպորտային գլխավոր կառույցներն ապրիլին հանդես էին եկել զեկույցով, որում նշվում էր, թե թենիսը լրջագույն խնդիրների է բախվում ինտերնետային խաղադրույքների կտրուկ աճով պայմանավորված: Այդուհանդերձ, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ խախտումներն ու կոռուպցիոն դրսևորումները գրանցվել են ցածրակարգ թենիսային մրցումներում, իսկ «Մեծ սաղավարտի» մրցումներում հնարավոր խախտումները «քիչ հավանական են»:
Ամենաբարձրակարգ խաղացողը, որը ներգրավվելու է խաղերի արդյունքների պայմանավորման գործում, իտալացի Մարկո Չեչիտանոն է, ով Ֆրանսիայի Բաց առաջնությունում հունիսի 5-ին Սերբիան ներկայացնող թենիսիստ Նովակ Ջոկովիչի հետ խաղում էր քառորդ եզրափակչում:
Ուշագրավ է, որ Չեչիտանոյի ներկայացրած երկրի՝ Իտալիայի ազգային ֆեդերացիան 2016 թվականին նրան մեղավոր էր ճանաչել Մարոկկոյում կայացած խաղերում իր պարտության վրա խաղադրույք կատարելու մեջ: Սպորտսմենը մշտապես հերքել է իր դեմ ներկայացվող մեղադրանքը, իսկ Իտալիայի օլիմպիական կոմիտեն ի վերջո հանել էր նրա՝ խաղալու արգելքը՝ հաշվի առնելով ապացույցների պակասը:
Բելգիայի հետաքննիչները խնդրի ուսումնասիրման համար համագործակցել են Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Բուլղարիայի, Սլովակիայի, Նիդերլանդների ու Միացյալ Նահանգների գործընկերների հետ:

Среди задержанных в Бельгии по поводу организации договорных теннисных игр есть и армяне
В Бельгии по поводу организации договорных теннисных игр была задержана группа из 13 лиц, которых подозревают в указанном преступлении, а именно, в даче взяток игрокам за определенные результаты в играх. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Reuters.
По сведениям, прокуратура Бельгии сообщает, что преступная группа, состоящая из бельгийцев и армян, с 2014 года подкупала профессиональных теннисистов за получение в играх желательных результатов, что позволяло получать выигрыши на тотализаторе.
Прокуратура Бельгии сообщает, что подкуп осуществлялся на встречах с низким рейтингом, мало освещаемых по телевидению, где теннисистов было легче подкупить.
В апреле спортивные структуры выступили с докладом, в котором сказано, что теннис сталкивается с серьезными проблемами из-за резкого возрастания активности интернет-тотализаторов. Проведенные исследования показали, что коррупция была в малорейтинговых турнирах, в играх же «Большого шлема» подобное является «маловероятным».
Самый высококлассный теннисист, чье имя было названо в связи с этим скаандалом – итальянец Марко Чечиттано, который играл с Новако Джоковичем в четвертьфинале открытого первенства Франции.
Примечательно, что Федерация тенниса Италии в 2016 году признала Марко Чечиттано виновным в том, что он делал ставки на свое поражение в турнире в Марокко. За недостатком улик олимпийский комитет Италии снял с него обвинения.
Прокуратура Бельгии сотрудничала с коллегами из Германии, Франции, Болгзрии, Словакии, Нидерландов, США.