Հայաստանի կայունությունը և ժողովրդավարական զարգացումը անչափ կարևոր են Վրաստանի համար. Կվիրիկաշվիլի
ԹԲԻԼԻՍԻ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը և Հայաստանը միմյանց հետ կապված են բազմադարյա բարեկամական և բարիդրացիական կապերով, ինչն արտացոլվում է գործընկերային համագործակցության մեջ։ Ինչպես Թբիլիսիից հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո այս մասին լրագրողներին ասաց Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին։
«Խորհրդային Միության փլուզումից և անկախություն ձեռք բերելուց հետո մենք կարողացանք փոխշահավետ համագործակցություն զարգացնել՝ հիմնված փոխադարձ վստահության վրա»,- ընդգծեց Կվիրիկաշվիլին:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի կայունությունը և ժողովրդավարական զարգացումն անչափ կարևոր է Վրաստանի համար: «Մենք մեծ ուշադրությամբ հետևում էինք բարեկամ Հայաստանում վերջին ժամանակներում զարգացող իրադարձություններին, երբ հայ ժողովուրդը ողջ աշխարհին ցույց տվեց միասնականության և ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ հավատարմության վառ օրինակ: Ես շնորհավորում եմ իմ թանկագին հյուրին Հայաստանի վարչապետի պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին շեշտեց, որ ևս մեկ անգամ վերահաստատում է Վրաստանի կառավարության և անձամբ իր պատրաստակամությունը Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմանն ուղղված արդյունավետ աշխատանք տանելու վերաբերյալ: «Այսօր մենք քննարկեցինք համագործակցության հիմնական ուղղությունները, ընդգծեցինք մեր ձգտումները՝ ունենալ ինտենսիվ քաղաքական երկխոսություն, շոշափեցինք նաև առևտրային հարաբերությունների, տրանսպորտի, էներգետիկայի, մշակույթի, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության հետ կապված հարցեր: Չնայած համագործակցության առկա բարձր մակարդակին՝ գոյություն ունի այն ավելի խորացնելու մեծ ներուժ»,- ասաց նա:
Կվիրիկաշվիլին ընդգծեց, որ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում մեծ ուշադրություն են դարձրել տարածաշրջանային մարտահրավերներին և ընդգծել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության կարևորությունը: «Այցի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետը կայցելի նաև Վրաստանի հարավային շրջաններ, որտեղ հանդիպում կունենա տեղի բնակչության հետ: Վրաստանի՝ ազգությամբ հայ բնակչությունը ակտիվորեն ներգրավված է երկրի զարգացման գործում, ինչը վկայում է բազմազգ Վրաստանի միասնության մասին: Մեր բնակչությունը՝ անկախ ազգային պատկանելությունից, ծառայում է մեկ նպատակի՝ Վրաստանի հզորացմանը, տարածաշրջանային հարաբերությունների զարգացմանը»,- եզրափակեց Վրաստանի վարչապետը՝ ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն հայտնելով ապագա համագործակցության համար:

Armenia’s stability and democratic development strictly important for Georgia – PM Kvirikashvili
TBILISI, MAY 30, ARMENPRESS. Georgia and Armenia are linked with centuries-old friendship and good relations which is reflected in their partnership, Prime Minister Giorgi Kvirikashvili said at a joint press conference after the meeting with his Armenian counterpart Nikol Pashinyan on May 30, Armenpress correspondent reports from Tbilisi.
“After the collapse of the Soviet Union and gaining independence we managed to develop a mutually beneficial cooperation based on mutual trust”, the Georgian PM said.
He added that Armenia’s stability and democratic development are strictly important for Georgia. “We were closely following the recent developments in friendly Armenia when the Armenian people should the whole world a vivid example of adherence to unity and democratic principles. I congratulate my dear guest on being elected Prime Minister of Armenia”, the Georgian PM said.
Giorgi Kvirikashvili said he once again reaffirms the Georgian government’s and his readiness to conduct a productive work aimed at deepening the cooperation with Armenia. “Today we discussed the main cooperation directions, highlighted our aspirations to have an intense political dialogue, touched upon the commercial ties, the cooperation issues in transport, energy, culture and tourism. Despite the high-level cooperation, there is a great potential to further deepen it”, he said.
The Georgian PM said during the meeting with the Armenian PM they focused on the regional threats and highlighted the importance of regional peace and stability.
“During the visit Armenia’s Prime Minister will also visit Georgia’s southern regions where he will meet with the local people. Ethnic Armenians of Georgia are actively involved in the country’s development process which is an evidence of Georgia’s multinational unity. Our population, regardless of the national identity, serves for one goal – Georgia’s strengthening and development of regional ties”, the Georgian PM said, once again expressing readiness for future cooperation.