ԱՄՆ-ում նորածինների թիվը կրճատվել Է մինչեւ 30 տարվա նվազագույն ցուցանիշ. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում ծնելիության գործակիցը երկրորդ տարին Է՝ գտնվում Է ռեկորդային ցածր մակարդակի վրա, նորածինների թիվն անցյալ տարի կրճատվել Է մինչեւ 30 տարվա նվազագույն ցուցանիշ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է The Wall Street Journal-ը:
Առողջապահության բնագավառում վիճակագրական ազգային կենտրոնի տվյալների համաձայն, անցյալ տարի ԱՄՆ-ում ծնվել Է 3,853 մլն մանկիկ, ինչը նվազագույն ցուցանիշն Է 1987 թվականից ի վեր: Ընդ որում՝ ծննդունակության գործակիցն ամենացածրն Է եղել դիտարկումների ողջ ժամանակաշրջանում, այսինքն՝ ավելի քան հարյուր տարվա ընթացքում. 602 մանկիկ՝ մանկածնության տարիքի (15-ից մինչեւ 44 տարեկան) 10 հազար կանանց հաշվով: Ծնելիության միագումար գործակիցը (մեկ կնոջ հաշվով ծննդաբերությունների միջին թիվը նրա ողջ կյանքի ընթացքում) ընկել Է 1978 թվականից ի վեր նվազագույն մակարդակ՝ 1,76՝ տասը տարի առաջվա 2,1-ի դիմաց: Այսպիսով՝ երկրում ծնելիությունը ցած Է ընկել բնակչության բնական վերարտադրման համար անհրաժեշտ մակարդակից:
Երկրում ծնելիությոնը նվազում Է 2014 թվականից, բայց 2017 թվականին դիտվել Է առավել մեծ անկումը՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ մոտավորապես 92 հազարով պակաս նորածիններ: Փորձագետները նշում են, որ դա դժվար Է օրինաչափություն որակել, քանի որ տնտեսական վերելքը, որպես կանոն, ուղեկցվում Է «բեբի-բումով»: Սակայն, չնայած տնտեսության ոլորտում տեղի ունեցած նկատելի բարելավումներին, գործազրկության նվազմանը, ծնելիության սրընթաց անկումը շարունակվում Է: Փորձագետները այդ երեւույթի մի քանի պատճառ են առանձնացնում:
Նախ՝ 21-րդ դարի երիտասարդ ընտանիքները հակված են հետաձգել երեխաների ծնվելը մինչեւ լավագույն ժամանակներ՝ առաջին տեղում դնելով կարիերան: Մյուս գործոնը կարող են լինել ներգաղթյալների ազգային կազմում կատարված փոփոխությունները, որոնց երեխաները կազմում են այն նորածինների գրեթե քառորդ մասը, որոնք ԱՄՆ-ում ծնվում են ամեն տարի: Օրինակ, ներկայում ներգաղթյալների մեծ մասն ասիացիներ են, իսկ նրանք, որպես կանոն, ավելի քիչ երեխաներ ունեն, քան եկվորների մյուս խմբերը: Երրորդ՝ այն կանայք, որոնք 2007-2009 թվականներին երեխաների ծնվելը հետաձգելԷիեն ռեցեսիայի պատճառով, ինչպես երեւում Է, ամբողջովին հրաժարվել են սերնդի շարունակման մտքից, նշում Է Նյու-Հեմփշիրի համալսարանից ժողովրդագրության հարցերի ավագ փորձագետ Քենեթ Ջոնսոնը: Նրա գնահատումներով՝ ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի հետեւանքների պատճառով վերջին տարիներին 4,8 միլիոնով պակաս երեխա Է ծնվել, քան կարող Էր ծնվել: Հիվանդությունների հսկողության եւ կանխարգելման ամերիկյան կենտրոնը նաեւ հայտնել Է, որ 2017 թվականին 40-44 տարեկան կանայք միակ խումբն են դարձել ծնելիության ցուցանիշի զգալի ավելացմամբ այն դեպքում, երբ մնացած տարիքային խմբերի համար գործակիցները նվազում են, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Число новорожденных в США сократилось до минимума за 30 лет
Коэффициент рождаемости в США второй год находится на рекордно низком уровне, число новорожденных в прошлом году сократилось до минимума за 30 лет, как передает Арменпресс, об этом пишет The Wall Street Journal.
Согласно данным национального центра статистики в области здравоохранения (National Center for Health Statistics), в прошлом году в США родились 3,853 млн младенцев, что является минимальным значением с 1987 года.
Коэффициент фертильности при этом был самым низким за все время наблюдений, то есть более чем за сто лет: 602 младенца на 10 тыс. женщин детородного возраста (от 15 до 44 лет). Суммарный коэффициент рождаемости (среднее число родов на одну женщину за всю ее жизнь) снизился до минимума с 1978 года - 1,76 против 2,1 еще десять лет назад.
Таким образом, рождаемость в стране упала ниже уровня, необходимого для естественного воспроизводства населения.
Рождаемость в стране снижается с 2014 года, но в 2017 году наблюдался наибольший спад - примерно на 92 тыс. меньше новорожденных в сравнении с предыдущим годом. Эксперты отмечают, что это трудно назвать закономерностью, поскольку экономический подъем, как правило, сопровождается "бэби-бумом". Однако, несмотря на заметные улучшения в экономике, снижение безработицы, рождаемость продолжает стремительно падать.
Эксперты выделяют несколько причин этого явления. Во-первых, молодые семьи 21-го века склонны откладывать рождение детей до лучших времен, ставя на первое место карьеру. Другим фактором могут быть изменения в национальном составе иммигрантов, дети которых составляют почти четверть младенцев, рождающихся в США каждый год. Например, в настоящее время большая часть иммигрантов - азиаты, а у них, как правило, меньше детей, чем у других групп приезжий.
В-третьих, те женщины, которые в 2007-2009 годах откладывали рождение детей из-за рецессии, похоже, полностью отказались от мысли о потомстве, отмечает старший эксперт по демографии из Нью-Гемпширского университета Кеннет Джонсон. По его оценкам, из-за последствий рецессии в США в последние годы родилось на 4,8 млн детей меньше, чем могло бы.
Центр по контролю и профилактике заболеваний США также сообщает, что женщины в возрасте 40-44 лет стали единственной группой со значимым увеличением показателя рождаемости в 2017 году, в то время как для остальных возрастных группы коэффициенты снижаются.