Մերկելի կուսակցությունը կոչ է անում ԵՄ-ին կազմակերպել մերձավորարևելյան հարցերով գագաթնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բունդեսթագի Արտաքին քաղաքականության հարցերով կոմիտեի նախագահ Նորբերտ Ռյոտգենը, ով ներկայացնում է Քրիստոնեադեմոկրատական Միությունը, ԵՄ-ին կոչ է արել կազմակերպել մերձավորարևելյան հարցերով գագաթնաժողով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով ՏԱՍՍ գործակալությանը:
«Եվրոպական դիվանագիտությունը և արտաքին քաղաքականությունը ներկայում ամենաբարձր մակարդակով պահանջված է: Վերջ ի վերջո խոսքը գնում է մեր սեփական շահերի մասին՝ կապված Եվրոպայում անվտանգության, կայունության հետ, որը մենք չենք կարող առանձնացնել Մերձավոր Արևելքում առկա քաղաքական իրավիճակից»,-ասել է նա:
Նորբերտ Ռյոտգենը կարծում է, որ եվրոպացիները մինչ օրս ցուցադրել են նվազ կամք՝ կապված պատասխանատվության հետ:
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը սրվեց այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը  հայտարարեց Իրանի միջուկային ծրագրից դուրս գալու մասին:

Merkel’s party urges EU to organize summit on Middle East
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Chairman of the German Bundestag Committee on Foreign Affairs Norbert Röttgen, representing the Christian Democratic Union (CDU), called on the European Union to hold a summit on the Middle East, TASS reports.
“The European diplomacy and foreign policy are highly demanded at the moment. Eventually, the talk is about our own interests in connection with the security and stability in Europe which we cannot separate from the current political situation in the Middle East”, he said.
Norbert Röttgen said as of now the Europeans have showed a low will in connection with responsibility.
The situation in the Middle East became tense when US President Donald Trump announced withdrawing from the Iran nuclear deal.