Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան ընդունել է ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներին ուղղված դիմում՝ միջուկային աղետի սպառնալիքի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան 2018 թ. մարտի 24-ին Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում կայացած իր համաժողովում, մտահոգված լինելով ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև առճակատման խորացմամբ, ընդունել է «Միջուկային աղետի սպառնալիքի վերաբերյալ քաղաքագետների կանխատեսումը հաստատվում է» վերնագրով դիմում՝ ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահներին՝ Վլադիմիր Պուտինին և Դոնալդ Թրամպին՝ կոչ անելով ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը «վերաբեռնման» քաղաքականությանը վերադառնալու համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ասոցիացիայից, դիմումի տեքստը փոխանցվել է Հայաստանում ՌԴ և ԱՄՆ-ի դեսպանություններին:
Դիմումը հրապարակել է Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ, ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի հիմնադիր-պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Համաժողովի ընթացքում նա ներկայացրել է նաև Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայման նորամուծական ուղենիշները՝ նշելով, որ վերանայման գործում ՊԱՀՀ-ը կիրառել է ԱՄՆ-ի, ՌԴ և Իսրայելի ուղեղային կենտրոններում ձեռք բերված և անընդհատ նորացվող մեթոդաբանական գիտելիքները:
Դիմումի տեքստում, մասնավորապես, ասվում է.
«Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան 2014 թ. հոկտեմբերի 7-ի իր դիմումում արտահայտել է ծայրաստիճան մտահոգություն՝ կապված երկու միջուկային գերտերությունների՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում ավելի ու ավելի խորացող լարվածությամբ, որն սպառնում է վերաճելու առճակատման: Այսօր՝ Սիրիայում շարունակվող պատերազմի, քրդական հարցի սրման, հետխորհրդային ռազմաքաղաքական հակամարտությունների չլուծվածության, ՈՒկրաինայի արևելքում տիրող անկայունության պայմաններում, Ձեր գլխավորած պետությունների և ռազմաքաղաքական կազմակերպություններում դաշնակիցների միջև լարվածության աճումը կարող է հանգեցնել ամբողջ աշխարհում ապակայունացմանը, ինչը հղի է համամարդկային մասշտաբի աղետով:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան իր նախորդ դիմումում հույս էր հայտնում, որ աշխարհի երկու առաջատար պետությունների միջև տարաձայնությունների խորացումը չի հանգեցնի նրանց դիմակայության: Փորձագետ-գիտնականները արդեն վաղուց են զգուշացնում, որ Ձեր երկու պետությունների միջուկային զինանոցը միանգամայն բավարար է, որպեսզի մի քանի անգամ ոչնչացվի մեր ընդհանուր տունը՝ Երկիր մոլորակը: Մենք վստահություն էինք հայտնում, որ Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ղեկավարները թույլ չեն տա, որպեսզի սույն մտահայեցողական եզրակացությունը դառնա իրականություն: Մինչդեռ այսօր ՆԱՏՕ-ի և ՀԱՊԿ-ի անդամ-պետությունների քաղաքական գործիչներից ու քաղաքագետներից շատերը ավելի ու ավելի հաճախ են խոսում իրավիճակի նման զարգացման իրատեսական լինելու մասին, ինչը Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան կանխատեսել էր դեռ 2014 թվականին: Մեր մասնագիտական պարտքն ենք համարում նշել, որ հակամարտության հետագա խորացումը, որն ուղեկցվում է դիվանագիտական ավանդույթների շրջանակներից դուրս եկող փոխադարձ սուր արտահայտություններով ու գործողություններով, կարող է նպաստել մարդկության մերձեցմանը չվերադարձի շեմին, որից այն կողմ արդեն համաշխարհային աղետն է:
20-րդ դարում իրադրության նման զարգացման փորձը ցույց է տալիս, որ հակամարտության մասնակից պետություններում միջուկային ներուժի առկայությունը զսպող գործոն է, որն ի վերջո ԱՄՆ-ին ու ԽՍՀՄ-ին հետ պահեց Կարիբյան ճգնաժամը ամբողջ մարդկության համար մահացու ելքով 3-րդ Համաշխարհային պատերազմի վերածելուց: Այն ժամանակ ամերիկյան ու խորհրդային առաջնորդների դիվանագիտական ջանքերը նպատակաուղղված էին, մասնավորապես, երկու գերտերությունների միջև անմիջական և արդյունավետ հաղորդակցման հաստատմանը, մինչդեռ այսօր հակառակը՝ նման շփումների և երկխոսության հնարավորությունները նպատակասլաց կերպով նվազեցվում են: 21-րդ դարի քաղաքական առաջնորդներին, որոնք գործում են ցանցային հարաբերությունների ժամանակակից համընդհանուր համակարգում, վստահված է պատասխանատու առաքելություն՝ մտածելու և գործելու ոչ միայն ի շահ իրենց քաղաքացիների ու հասարակությունների, այլև ի բարօրություն կամ ի վնաս ամբողջ մարդկության: Բազմադարյան քաղաքակրթությունների ճակատագիրը, դրանց կուտակած նյութական ու հոգևոր ռեսուրսները, բնահամակարգերը տնօրինելու այս իրավունքը ժամանակակից առաջնորդներին հրամայաբար պարտավորեցնում է պահպանել ու պաշտպանել այն ամենը, ինչ փոխանցվել էր ներկայիս սերնդին:
Մեծարգո՛ պարոնայք:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան պատիվ ունի խնդրելու Ձեզ՝ որպես ղեկավարների, որոնց ժողովուրդները վստահել են սերունդների ճակատագրի համար պատասխանատվությունը, ձեռնարկել «վերաբեռնման» քաղաքականությանը վերադառնալու համար անհրաժեշտ բոլոր քայլերը: Մենք առաջնորդվում ենք այն նկատառումով, որ արդի պայմաններում Դուք և Ձեր գլխավորած պետությունները կոչված են, ղեկավարվելով համընդհանուր անվտանգության շահերով, հանդես գալու որպես Ձեր մեծարգո ժողովուրդների ու պետությունների, ինչպես նաև համաշխարհային քաղաքական զարգացումների այլ մասնակիցների միջև երկխոսության և խաղաղության հուսալի երաշխավորներ»:

Political Science Association of Armenia adopts address on threat of nuclear catastrophe directed to US and Russian Presidents
Political Science Association of Armenia adopts address on threat of nuclear catastrophe
directed to US and Russian Presidents
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The Political Science Association of Armenia at its March 24, 2018 convention, held at the National Defense Research University, expressing concern over the exacerbating confrontation between the Russian Federation and the United States, adopted an Address “Prognosis of Political Scientists for the Threat of Nuclear Catastrophe Confirmed” to the Presidents of the Russian Federation and the United States of America, Their Excellencies Mr. Vladimir Putin and Mr. Donald Trump, urging to implement all necessary steps to return to the “reset” policy in the relations between the Russian Federation and the US, the Association told Armenpress. The text of the Address was delivered to the embassies of the RF and the US in the Republic of Armenia.
The Address was presented by Lieutenant General Hayk Kotanjian, Chairman, Political Science Association of Armenia, Doctor of Political Science, Professor, Founding head, NDRU. At the convention Dr. Kotanjian presented the innovative guidelines of the Armenia’s National Security Strategy review implemented at the NDRU. He emphasized that the NDRU has employed the constantly updated methodological knowledge gained at the US, RF and Israeli think tanks through that process.
Below is published the full text of the PSAA Address.
“In its Address of 7 October, 2014, the Political Science Association of Armenia expressed its stark concern for the tensions between the two nuclear superpowers – the US and the RF – growing deeper and threatening to transform into confrontation. Today, in the light of the ongoing war in Syria, the escalation of the Kurdish Issue, the unsettledness of post-Soviet military-political conflicts, and instability in the east of Ukraine, the increasing tensions among the states led by you and your allies in military-political organizations may prompt destabilization all over the world, which is freight with a catastrophe of global scale.
In its previous Address, the Political Science Association of Armenia expressed the hope that the deepened rift between the two world leading states would not entail confrontation between the US and RF. Academic experts have long been raising the alarm that the nuclear arsenals of both of Your states are quite sufficient to destroy multiple times our common home – the planet Earth. We expressed assurance that the Leaders of the Russian Federation and the United States of America would never let this speculative conclusion become a reality. Meanwhile, nowadays many politicians and political scientists of NATO and CSTO member states articulate more frequently the reality of such developments, which was forecast by the PSAA back in 2014. We consider it our professional duty to note that allowing the further escalation of the conflict with statements and actions overstepping the limits of diplomatic traditions may well facilitate the mankind to approach the point of no return beyond which global catastrophe waits.
The practice of such development of situation in the 20th century indicates that the availability of the nuclear capacity at the conflicting party states is a containing factor, which in the end did prevent the US and the USSR from turning the Cuban Missile Crisis into the Third World War with the lethal aftermath for the entire humanity. The diplomatic efforts made then by American and Soviet leaders were directed in particular, towards the establishment of direct and effective communication between the two superpowers, whereas, today, just the contrary, the possibilities of such communication and dialogue are intentionally diminished. The political leaders of the 21st century, playing their parts in the global system of network relations, are entrusted the accountable mission of thinking and acting not only in the interests of their citizens and societies, but also to the benefit or to the detriment of the entire humanity. The very right of being in command of the fate of multi-centennial civilizations, material and spiritual resources accumulated by them, and the ecosystem, serves as a compulsory obligation for nowadays leaders to preserve and protect everything the contemporary generation has inherited.
Distinguished gentlemen!
The Political Science Association of Armenia is honored to ask You as leaders, who have been entrusted by the peoples the responsibility for the fates of generations, to undertake all the measures required for going back to the “reset” policy. We strongly believe that in contemporary circumstances, guided by the interests of global security, You and the nations led by You, are called to serve as credible guarantors of peace and dialogue between the venerable nations and states of Yours, as well as the other participants of the global political developments”.