Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը կանչվել է Ռուսաստանի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Լորի  Բրիստոուն կանչվել է ՌԴ արտգործնախարարություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան նախօրեին հայտարարել էր, որ պաշտոնական Լոնդոնի գործողությունների առնչությամբ պաշտոնական Մոսկվան հստակ որոշումներ է կայացրել, որոնք մոտ ապագայում կներկայացվեն բրիտանական կողմին:
Մարտի 14-ին Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ Լոնդոնը որոշել է արտաքսել ռուս 23 դիվանագետների՝ կապված ռուս նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալի եւ նրա դստեր թունավորման փաստի հետ: Բրիտանական վարչապետի խոսքով` Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, ներգրավված է այդ միջադեպում:
Մոսկվան մերժում է իր դեմ ներկայացված մեղադրանքները եւ պնդում, որ բրիտանական կողմը դրանք հավաստող որեւէ ապացույց չի ներկայացրել:

Посол Великобритании вызван в МИД России
Посол Великобритании в РФ Лори Бристоу вызван в министерство иностранных дел, сообщили журналистам в российском внешнеполитическом ведомстве.
Накануне официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что решения по ответным мерам Москвы в отношении Лондона приняты и в ближайшее время будут доведены до британской стороны.
14 марта премьер-министр Великобритании Тереза Мэй объявила, что Лондон решил выслать 23 российских дипломатов в связи с отравлением в Солсбери экс-офицера ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери. По словам британского премьера, Россия с высокой степенью вероятности причастна к происшествию в Солсбери.
В Москве отвергают эти обвинения и заявляют, что британская сторона не предоставила никаких подтверждений этим обвинениям, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.