Միջազգային հանրությունը պատժամիջոցներ պետք է կիրառի հենց Ադրբեջանի նկատմամբ. Շարմազանովն արձագանքել է Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը անհեթեթ է որակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունն այն մասին, թե միջազգային հանրությունը պետք է սանկցիաներ կիրառի Հայաստանի նկատմամբ: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի բացառապես Ադրբեջանի նկատմամբ այդ երկրի հանցագործ քաղաքականության պատճառով:
«Ադրբեջանը դեռևս 1988թ. հանցագործ քաղաքականություն իրականացրեց՝ կոտորելով Սումգայիթի հայ անմեղ ու անզեն բնակչությանը, իսկ երկու տարի անց նման կոտորած կազմակերպեց Բաքվում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ եթե այն ժամանակ քաղաքակիրթ աշխարհը պատժամիջոցներ մտցներ, գուցե, նման բան չլիներ: «Էլ չեմ ասում, որ 1991-1994 թվականների ընթացքում Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը իրականացրեց ահաբեկչական պատերազմ Արցախի ազատատենչ ժողովրդի նկատմամբ: Նույնը կրկնվեց նաև 2016թ. ապրիլին, և եթե միջազգային հանրությունը որևէ պետության նկատմամբ պետք է կիրառի պատժամիջոցներ, ապա դա, նախևառաջ Ադրբեջանն է»,- ընդգծեց Շարմազանովը:
Նա վստահեցնում է, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները անհանգստանալու որևէ առիթ չեն տալիս, քանի որ Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը Արցախի հիմնահարցում հիմնված է բացառապես ստի վրա:

Международное сообщество должно применять санкции именно в отношении Азербайджана: Эдуард Шармазанов
Международное сообщество должно применять санкции именно в отношении
Азербайджана: Эдуард Шармазанов
Вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов назвал абсурдным заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что международное сообщество должно применять санкции против Армении. Как сообщает Арменпресс, после заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) в беседе с журналистами сказал пресс-секретарь РПА, вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов подчеркнул, что международное сообщество должно применить санкции исключительно в отношении Азербайджана из-за его криминальной политики.
«Азербайджан совершил преступление еще в 1988 году, убив невинных армян и безоружных граждан в Сумгаите, а два года спустя организовал резню в Баку», - сказал Шармазанов.
По его словам, если бы цивилизованный мир в то время ввел санкции, возможно, ничего подобного не случилось бы. «Даже не говорю о том, что в 1991-1994 годах политическое руководство Азербайджана провело террористическую войну против свободолюбивого Арцаха. То же самое повторилось в апреле 2016 года, и если международное сообщество должно применить санкции, то, прежде всего, в отношении Азербайджана», - подчеркнул Шармазанов.
Он уверяет, что заявления президента Азербайджана не дают никаких оснований для беспокойства, поскольку внешняя политика Азербайджана по арцахскому вопросу основана исключительно на лжи.