Հայկական խնձոր արտահանող մեքենաները մուտք են գործում Ռուսաստան. ՀՀ կառավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական խնձոր արտահանող մեքենաների մուտքը թույլ տալու համար Ռուսական կողմի հետ բանակցություններն արդեն ավարտվել են: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ռուսական կողմի հետ բանակցություններն արդեն ավարտվել են, խնդիրը կարգավորվել է, և խնձոր արտահանող բեռնատարներն այս պահին աստիճանաբար անցում են սահմանը՝ մուտք գործելով Ռուսաստան: Գործընթացում ներգրավված են եղել մի քանի գերատեսչություններ, որոնցից յուրաքանչյուրն աշխատանք է իրականացրել իր մասով»,- նշեցին վարչությունից:
Ավելի վաղ Օհանավանի բնակիչները փակել էին Երեւան-Վանաձոր ճանապարհը՝ պահանջելով, որպեսզի Լարսի անցակետում կուտակված 22 բեռնատարներին թույլ տալ փոխադրվող խնձորն արտահանել Ռուսաստան: Գյուղացիների պնդմամբ՝ անցակետում արհեստական խոչընդոտներ են ստեղծվել, և խնձերով բեռնված մեքենաները երկու շաբաթ է կանգնած են անցակետում:

Экспортирующие армянские яблоки грузовики въезжают в РФ: правительство Армении
Переговоры с российской стороной вокруг того, чтобы разрешить въезд армянских экспортеров яблок, уже завершены. Об этом сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении.
«Переговоры с российской стороной уже закончились, проблема решена, а экспортирующие товар грузовики с яблоками постепенно переходят границу, въезжая в Россию. В этом процессе было задействовано несколько ведомств, каждый из которых выполнил свою работу», - отметили в пресс-службе.
Ранее жители села Оганаван перекрыли дорогу Ереван-Ванадзор, требуя, чтобы 22 грузовика, стоящие на контрольно-пропускном пункте Ларса, могли экспортировать яблоко в Россию. По словам жителей деревни, на контрольно-пропускном пункте были созданы искусственные препятствия, и загруженные яблоками грузовики стояли на границе в течение двух недель.