Պրահայի դատարանն ազատ արձակեց սիրիացի քրդերի առաջնորդ Սալեհ Մուսլիմին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պրահայի քաղաքային դատարանը փետրվարի 27-ին ազատ Է արձակել Թուրքիայի պահանջով փետրվարի լույս 25-ի գիշերը Չեխիայի մայրաքաղաքում ձերբակալված՝ քրդական «Դեմոկրատական միություն» կուսակցության նախկին համանախագահ Սալեհ Մուսլիմին: Այս մասին լրագրողներին հայտնել Է սիրիացի քաղաքական գործչի փաստաբան Միրոսլավ Կրուտինան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դատարանը հիմքեր չգտավ Սալեհ Մուսլիմին նախնական կալանքի վերցնելու համար: Նա ազատ Է արձակվել»,- ասել Է իրավաբանը:
Դատարանի վճիռը ողջունել են քրդերը, որոնք շենքի առջեւ պահանջում Էին իրենց առաջնորդի ազատումը:
Սալեհ Մուսլիմը ձերբակալվել Էր փետրվարի լույս 25-ի գիշերը: Պրահայում, ուր նա ժամանել Էր Բրյուսելից, քաղաքական գործիչը մասնակցում Էր Մերձավոր Արեւելքին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովին:
«Դեմոկրատական միությունն» առաջատար քրդական քաղաքական կուսակցությունն Է Սիրիայի հյուսիսային մասում: Անկարան այն համարում Է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ճյուղավորումը, որն ահաբեկչական կազմակերպություն Է ճանաչված Թուրքիայում եւ Եվրամիությունում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. The Prague city court on February 27 released Saleh Muslim, former co-chair of the Kurdish Democratic Union Party (PYD), who was arrested on February 25 in the Czech capital by the request of Turkey, his lawyer told reporters, TASS reports.
“The court didn’t find any grounds to remand Saleh Muslim in custody. He has been released”, the lawyer said.
Kurds welcomed the court’s decision as they were demanding the release of their leader outside the building.
Saleh Muslim was arrested on the night of February 25 in Prague where he was taking part in the international conference dedicated to the Middle East.