ՀՀ դեսպան Սադոյանը հանդիպել է Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ Դմիտրի Կումսիշվիլիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը փետրվարի 16-ին հանդիպում ունեցավ Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, Էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլիի հետ։
Հանդիպմանը կողմերը գոհունակությամբ ընդգծեցին հայ-վրացական տնտեսական հարաբերություններում նախորդ տարի գրանցված աճը, ինչպես նաև անդրադարձ կատարեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական մի շարք հարցերի։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Դմիտրի Կումսիշվիլին կարևորեց Հայաստանի միջոցով դեպի իրանական շուկա դուրս գալու հնարավորությունները։
Դեսպան Սադոյանն իր հերթին նշեց զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանի ու Վրաստանի միջև սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտության մասին և ընդգծեց, որ վրացի զբոսաշրջիկների համար Հայաստանը զբոսաշրջային նախընտրելի ուղղություն դարձնելու հարցը գտնվում է իր մշտական ուշադրության կենտրոնում։
Անդրադառնալով զբոսաշրջության թեմային՝ նախարար Կումսիշվիլին ներկայացրեց այդ ուղղությամբ վրացական իշխանությունների կողմից տարվող ակտիվ քաղաքականությունը։
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին պարբերական դարձնել ոլորտային ուղղություններով երկկողմ շփումներն ու փորձի փոխանակումը։

YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Ambassador of the Republic of Armenia to Georgia Ruben Sadoyan met on February 16 with Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Dimitry Kumsishvili.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, during the meeting, the sides noted with satisfaction the growth in the sphere of economic relations recorded over the past year, also discussed a number of economic issues of mutual interest.
Dimitry Kumsishvili pointed to the importance of Georgia's entry to the Iranian market through Armenia.
Ambassador Ruben Sadoyan, in turn, noted the importance of close Armenian-Georgian cooperation in the tourism sector and stressed that the issue of giving priority to the Armenian tourist destination for Georgian tourists is constantly at the center of his attention.
During the discussion of the tourism theme, Minister Dmitry Kumsishvili introduced the active policy pursued by the Georgian authorities in this direction.