ՀՀ դեսպան Սադոյանը հանդիպել է Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ Դմիտրի Կումսիշվիլիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը փետրվարի 16-ին հանդիպում ունեցավ Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, Էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլիի հետ։
Հանդիպմանը կողմերը գոհունակությամբ ընդգծեցին հայ-վրացական տնտեսական հարաբերություններում նախորդ տարի գրանցված աճը, ինչպես նաև անդրադարձ կատարեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական մի շարք հարցերի։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Դմիտրի Կումսիշվիլին կարևորեց Հայաստանի միջոցով դեպի իրանական շուկա դուրս գալու հնարավորությունները։
Դեսպան Սադոյանն իր հերթին նշեց զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանի ու Վրաստանի միջև սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտության մասին և ընդգծեց, որ վրացի զբոսաշրջիկների համար Հայաստանը զբոսաշրջային նախընտրելի ուղղություն դարձնելու հարցը գտնվում է իր մշտական ուշադրության կենտրոնում։
Անդրադառնալով զբոսաշրջության թեմային՝ նախարար Կումսիշվիլին ներկայացրեց այդ ուղղությամբ վրացական իշխանությունների կողմից տարվող ակտիվ քաղաքականությունը։
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին պարբերական դարձնել ոլորտային ուղղություններով երկկողմ շփումներն ու փորձի փոխանակումը։

Посол Армении встретился с вице-премьером, министром экономики и устойчивого развития Грузии
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Рубен Садоян 16 февраля встретился с вице-премьером, министром экономики и устойчивого развития Грузии Дмитрием Кумсишвили.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходе встречи стороны с удовлетворением отметили зафиксированный за прошлый год рост в сфере экономических отношений, а также обсудили ряд представляющих взаимный интерес экономических вопросов.
Дмитрий Кумсишвили указал на важность выхода Грузии на иранский рынок через Армению.
Посол Рубен Садоян, в свою очередь, отметил важность тесного армяно-грузинского сотрудничества в туристической сфере и подчеркнул, что вопрос придания приоритетности армянскому туристическому направлению для грузинских туристов постоянно находится в центре его внимания.
В процессе обсуждения туристической темы, министр Дмитрий Кумсишвили представил проводимую грузинскими властями в этом направлении активную политику.
Стороны достигли договоренности придать регулярный характер двусторонним контактам и обмену опыта в отраслевых направлениях.