Պակիստանը ճանաչել Է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կողմից արգելված ահաբեկչական խմբավորումների ցուցակները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի նախագահ Մամնուն Հուսեյնը հաստատել Է 1997 թվականի ահաբեկչության դեմ պայքարի օրենքում կատարված ուղղումները, որոնք երկրի իշխանություններին իրավունք են տալիս սահմանափակիչ միջոցներ կիրառել այն անձանց եւ խմբավորումների նկատմամբ, որոնք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից ճանաչվել են ահաբեկչական, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես գրել Է Dawn թերթը, համապատասխան որոշումը պետության ղեկավարն ստորագրել Է անցած շաբաթվա վերջին: Փոփոխություններին համապատասխան՝ այսուհետեւ իրավասու մարմիններն օժտված են լիազորություններով սառեցնելու բանկային հաշիվները եւ կնիք դնելու ենթադրյալ ահաբեկիչներին պատկանող շենքերի վրա:
«Սույն քայլը վերջ կդնի «Ջամաաթ ուդ Դավա» եւ Ֆալահ ե Ինսանիա» խմբավորումների՝ երկար ժամանակ շարունակվող երկակի կարգավիճակի հարցին՝ դրանք դնելով արգելվածների կատեգորիայում»,- գրել Է հրատարակությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Пакистан признал списки запрещенных СБ ООН террористических группировок
Президент Пакистана Мамнун Хусейн утвердил поправки в закон о борьбе с терроризмом от 1997 года, наделяющие власти страны правом применять ограничительные меры в отношении лиц и группировок, признанных террористическими Советом Безопасности ООН, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как пишет газета Dawn, соответствующее постановление глава государства подписал в конце минувшей недели. В соответствии с изменениями, отныне компетентные органы наделены полномочиями замораживать банковские счета и опечатывать принадлежащие предполагаемым террористам помещения.
"Данный шаг поставит точку в продолжающемся уже долгое время вопросе о двойственном статусе группировок "Джамаат-уд-Дава" и "Фалах-е-Инсания", поместив их в категорию запрещенных", — пишет издание.