ԱՄՆ-ում հայ ուսանողները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման լուռ ակցիաներ են կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սան Դիեգո համալսարանի դիմաց մի խումբ ուսանողներ լուռ ակցիա են անցկացրել՝ բողոքելով այն փաստի դեմ, որ Միացյալ Նահանգները մինչ օրս հրաժարվում է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է համալսարանի The Guardian պարբերականը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները կարմիր պաստառներ են պահել, որոնց վրա գրված է եղել «Վաղվա մտավորականները դեմ են ցեղասպանությանը», «Ժխտման բիծը»: Պաստառներից մեկի վրա օսմանյան փաշայի կողքին պատկերված է եղել ֆաշիստների առաջնորդ Ադոլֆ Հիտլերի նկարը՝ «Ո՞րտեղ է մեր ճանաչումը» գրությամբ:
Սան Դիեգոյի հայկական ուսանողական ասոցիացիայի անդամ Մեգ Զարգարյանը նշել է, որ այս օրերին նմանօրինակ ակցիաներ են անցկացվում ԱՄՆ արևելյան ափից մինչև արևմտյան ափ ձգվող կրթական կենտրոններում:
Ուսանողներից Ալբերտ Դանիելյանը նշել է, որ կարևոր է Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը, քանի որ այն ժամանակակից պատմության ընթացքում էթնիկ զտման առաջին դեպքն էր: «Չնայած ԱՄՆ-ն ճանաչել է Հոլոքոստը, սակայն մինչ օրս պետությունը հերքում է Հայոց ցեղասպանությունը: Այն պետք է ճանաչվի, որպեսզի մեր ձայնն էլ լսելի դառնա»,- ասել է նա:
Նմանօրինակ բողոքի ակցիա են կազմակերպել նաև Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի Հայկական ուսանողական ասոցիացիայի անդամները: Ասոցիացիայի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչ Արա Մանջիկյանը հույս է հայտնել, որ բողոքի նմանօրինակ ակցիաները կնպաստեն ուսանողների շրջանակում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացմանը, քանի որ հենց այդ ուսանողներն են, որ ապագայում օգնելու են ձևավորել ԱՄՆ քաղաքականությունը:

Armenian students hold silent protests in US demanding recognition of Genocide
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. A group of students of the University of California San Diego (UCSD) held a silent protest outside Geisel Library against the United States’ failure to recognize the Armenian Genocide, The Guardian reports.
The protest participants held red posters with slogans like “Tomorrow’s intellectuals against Genocide”, “Stain of Denial”. One poster depicted a drawing of Adolf Hitler next to one of the three pashas who perpetrated the Armenian Genocide and asked “Where is our recognition?”
Meg Zargarian, a member of UC San Diego’s Armenian Students Association, said during these days similar protests are being held in educational centers from the east to west coast.
Student Albert Danielyan said the remembrance of the Armenian Genocide is important as it was one of the first modern ethnic cleansings. “Although the US has acknowledged the Holocaust, it still denies the Armenian Genocide. It should be recognized so we can have our voices heard”, he said.
A similar silent protest was organized by the members of the UC Los Angeles’ Armenian Students Association. Representative of the Association’s leadership Ara Manjikyan expressed hope that such protests will contribute to increasing awareness on Armenian Genocide among the students since these students are going to form the US policy in the future.