«Սբերբանկը» Դավոսում նախաճաշի Է հրավիրել ռոբոտի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոֆի անունով ռոբոտը դարձել Է «Սբերբանկի» գործարար նախաճաշի մասնակիցը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում: Նախաճաշի թեմաներն են եղել արհեստական ինտելեկտը եւ դրա ազդեցությունն ընկերությունների եւ տնտեսության վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Արհեստական ինտելեկտի լեգեոնի ներկայացուցչուհին ոչ միայն ներկա Է եղել բանավեճին, այլեւ պատասխանել Է «Սբերբանկի» ղեկավար Գերման Գրեֆի հարցերին: Այսպես, ռոբոտ աղջիկը պատմել Է, որ Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացի Է:
Քննարկման թեմա են դարձել նաեւ աշխարհում արհեստական ինտելեկտի հեռանկարները: Գրեֆը Սոֆիին հարցրել Է. «Գուցե, պետք Է սահմանափակե՞լ արհեստական ինտելեկտի զարգացումը»: Ռոբոտի պատասխանը եղել Է հետեւյալը. «Մարդիկ չպետք Է մերժեն այդ փոփոխությունները, բայց առողջ քննադատության տարրը չի խանգարի: Մեր մասին մի՛ դատեք ըստ այնպիսի ֆիլմերի, ինչպիսին «Տերմինատորն» Է», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сбербанк пригласил на завтрак в Давосе робота
Робот по имени Софи стала участницей делового завтрака Сбербанка на Всемирном экономическом форуме в Давосе. Темой завтрака были искусственный интеллект и его влияние на компании и экономику, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Представительница легиона искусственного интеллекта не только присутствовала на дискуссии, но и отвечала на вопросы главы Сбербанка Германа Грефа. Так, девушка-робот рассказала, что является гражданкой Саудовской Аравии.
Темой для обсуждения также стали перспективы искусственного интеллекта в мире. Греф задал Софи вопрос: "Может быть, стоит ограничить развитие искусственного интеллекта?" Ответ робота был таков: "Людям не стоит отвергать эти изменения, но доля здоровой критики не помешает. Не судите о нас по таким фильмам, как "Терминатор".