Կառավարությունը գյուղատնտեսության համար կսուբսիդավորի դիզվառելիքի թանկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը  գյուղատնտեսական արտադրանքի գների վրա դիզվառելիքի թանկացման ազդեցությունը մեղմելու կամ նվազեցնելու սուբսիդավորման ծրագիր է քննարկում: Ազգային ժողովում գնաճի մեղմման հնարավորությունների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ընթացքում այս մասին հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը:
«Մենք հիմա քննարկում ենք սուբսիդավորման ծրագիր, որի մեխանիզմները կհրապարակենք, երբ կառավարության կողմից ծրագիրը վերջնական հավանության կարժանանա: Մենք հստակ կներկայացնենք, թե ինչպես ենք սուբսիդավորելու, որքան և ինչ ուղղություններով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նախարարը:
Իգնատի Առաքելյանը նաև նշեց, որ  առաջին հերթին ուշադրություն են դարձնելու գյուղատնտեսական արտադրանքի արդյունավետության բարձրացմանը: Նա հայտնեց, որ նախատեսում են ավելացնել լիզինգային ծրագրի ցուցակը և բացի գյուղտեխնիկայից այդ ցանկում ներառել նաև փոքր ջերմոցային տնտեսություններ և այլ սարքավորումներ, որոնք գյուղացուն հնարավորություն կտան ավելի որակյալ արտադրանք ունենալ:

Government to subsidize diesel fuel price increase for agriculture
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The Armenian government is discussing a subsidy program aimed at mitigating or reducing the impact of price increase of diesel fuel on the prices of agricultural products, minister of agriculture Ignati Arakelyan said during the parliamentary hearings on the possibilities to mitigate the price increase, reports Armenpress.
“We now are discussing a subsidy program the mechanisms of which we will release when the program is completely approved by the government. We will clearly present how we are going to subsidize, how much and in what directions”, the minister said.
He stated that they will first of all focus on increasing the effectiveness of agricultural production. He informed that they plan to increase the list of leasing program and include small greenhouse economies and other equipment in addition to agricultural equipment which will enable to have better quality products.