«Միասին մենք ուժեղ կլինենք». Բուլղարիայի դեսպանը ներկայացրեց Եվրոպական միության խորհրդի նախագահության առաջնահերթությունները
«Միասին մենք ուժեղ կլինենք». Բուլղարիայի դեսպանը ներկայացրեց Եվրոպական
միության խորհրդի նախագահության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միասին մենք ուժեղ կլինենք». այս կարգախոսով է Բուլղարիան ստանձնում է Եվրոպական միության խորհրդի նախագահությունը: Երևանում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին նշեց Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովան:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է ստանձնել նախագահությունը: Ամեն ինչ կանենք մեր աշխատանքը լավագույնս անելու համար: Այս կարգախոսը ընտրել ենք ելնելով ոչ միայն պատմական փորձից, այլև եվրոպական նախագծում եղած կարգավիճակից: Փորձը ցույց է տալիս, որ Եվրոպան հաղթահարում է, երբ միասնական է: Մեր գլխավոր ուղերձն այն է, որ ամեն ինչ անելու ենք ուժեղացնելու Եվրոպական միության միասնականությունը»,-ասաց դեսպանը:
Խոսելով առաջնահերթություններից` դեսպանը կարևորեց կայունությունը, անվտանգությունը, միասնականությունը, նպատակներին փոխհամաձայնությամբ հասնելը: Նա առաջնային համարեց թվային մրցակցային տնտեսություն ունենալը և այդ ուղղությամբ աշխատանքը: «Կասկած չկա, որ մեր ապագան լինելու է թվային: Մտադիր ենք ուժեղացնել թվային ամբողջական շուկայի զարգացումը»,- ասաց նա: Դեսպանը նշեց, որ առաջնային են համարում երիտասարդների զբաղվածության  հարցը, տարբեր ծրագրերում նրանց ներգրավվածությունը:
Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանն ընդգծեց, որ նպատակ ունեն շարունակել Արևելյան գործընկերության տարածաչափերը, ուժեղացնել ժողովրդավարական հաստատությունները, իրականացնել տարբեր ծրագրեր: Նա նշեց, որ Հայաստանը կընդգրկվի այդ ծրագրերի մեջ և կլինի ակտիվ մասնակից:
Որպես նախագահող երկիր Բուլղարիան առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնելու անվտանգության հարցերին: Դեսպանը տեղեկացրեց, որ ջանքեր են գործադրվելու Եվրոպական միությունում անվտանգության ուժեղացմանը, արդյունավետ միգրացիոն ծրագրերին: Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանն ընդգծեց մարդու իրավունքների պաշտպանության գծով աշխատանքները:
«Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանություն ունենալը հնարավորություն է տալիս այստեղ ներկայացնելու մեր երկրի նախագահության առաջնահերթությունները: Մենք, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար պարոն Սվիտալսկու թիմի հետ, սերտորեն կոորդինացնելու ենք Հայաստան-ԵՄ կնքված համաձայնագրից բխող աշխատանքները: Շատ ողջունելի է, որ Հայաստանում հետաքրքիր քննարկումներ են ընթանում կնքված համաձայնագրի, դրա ակնկալիքների շուրջ»,-ասաց դեսպանը:

«Вместе мы будем сильнее»: посол Болгарии представила приоритеты председательства Болгарии в Совете ЕС
«Вместе мы будем сильнее»: посол Болгарии представила приоритеты председательства
Болгарии в Совете ЕС
«Вместе мы будем сильнее» - под таким лозунгом Болгария приступает к председательству в Совете ЕС. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в Ереване сказала посол Болгарии в Армении Мария Павлова-Цоцорская.
«Для нас большая честь – председательствовать в Совете ЕС. Мы сделаем все, чтобы наилучшим образом организовать работу. Мы избрали этот лозунг не только исходя из исторического опыта, но и в соответствии со статусом европейского проекта. Опыт показал, что Европа преодолевает трудности, когда она едина. Наш главный посыл – сделать все для укрепления единства ЕС»,- сказала она.
Представляя приоритеты, посол Болгарии в Армении Мария Павлова-Цоцорская обзначила стабильность, безопасность, единение, согласование интересов. Он особо отметила обязательность цифрового конкурентоспособного хозяйства. Кроме того, она назвала приоритетной проблему занятости молодежи.
По ее словам, их целью является продолжение экспансии Восточного партнерства, укрепление демократических институтов, осуществление различных программ. Как сказала посол Болгарии в Армении Мария Павлова-Цоцорская, Армения будет активно участвовать в этих программах.
Особое внимание Болгария уделит вопросам безопасности, эффективности миграционных программ, защите прав человека.
«Наличие в Армении посольства Болгарии позволяет непосредственно представить приоритеты председательства Болгарии в Совете ЕС. Мы, вместе с командой посла ЕС в Армении г-на Свитальского, будем тесно координировать работу по осуществлению положений соглашения Армения-ЕС.  Мы приветствуем то, что в Армении идут интересные обсуждения в этом направлении»,- сказала она.