«Միասին մենք ուժեղ կլինենք». Բուլղարիայի դեսպանը ներկայացրեց Եվրոպական միության խորհրդի նախագահության առաջնահերթությունները
«Միասին մենք ուժեղ կլինենք». Բուլղարիայի դեսպանը ներկայացրեց Եվրոպական
միության խորհրդի նախագահության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միասին մենք ուժեղ կլինենք». այս կարգախոսով է Բուլղարիան ստանձնում է Եվրոպական միության խորհրդի նախագահությունը: Երևանում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին նշեց Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովան:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է ստանձնել նախագահությունը: Ամեն ինչ կանենք մեր աշխատանքը լավագույնս անելու համար: Այս կարգախոսը ընտրել ենք ելնելով ոչ միայն պատմական փորձից, այլև եվրոպական նախագծում եղած կարգավիճակից: Փորձը ցույց է տալիս, որ Եվրոպան հաղթահարում է, երբ միասնական է: Մեր գլխավոր ուղերձն այն է, որ ամեն ինչ անելու ենք ուժեղացնելու Եվրոպական միության միասնականությունը»,-ասաց դեսպանը:
Խոսելով առաջնահերթություններից` դեսպանը կարևորեց կայունությունը, անվտանգությունը, միասնականությունը, նպատակներին փոխհամաձայնությամբ հասնելը: Նա առաջնային համարեց թվային մրցակցային տնտեսություն ունենալը և այդ ուղղությամբ աշխատանքը: «Կասկած չկա, որ մեր ապագան լինելու է թվային: Մտադիր ենք ուժեղացնել թվային ամբողջական շուկայի զարգացումը»,- ասաց նա: Դեսպանը նշեց, որ առաջնային են համարում երիտասարդների զբաղվածության  հարցը, տարբեր ծրագրերում նրանց ներգրավվածությունը:
Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանն ընդգծեց, որ նպատակ ունեն շարունակել Արևելյան գործընկերության տարածաչափերը, ուժեղացնել ժողովրդավարական հաստատությունները, իրականացնել տարբեր ծրագրեր: Նա նշեց, որ Հայաստանը կընդգրկվի այդ ծրագրերի մեջ և կլինի ակտիվ մասնակից:
Որպես նախագահող երկիր Բուլղարիան առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնելու անվտանգության հարցերին: Դեսպանը տեղեկացրեց, որ ջանքեր են գործադրվելու Եվրոպական միությունում անվտանգության ուժեղացմանը, արդյունավետ միգրացիոն ծրագրերին: Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանն ընդգծեց մարդու իրավունքների պաշտպանության գծով աշխատանքները:
«Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանություն ունենալը հնարավորություն է տալիս այստեղ ներկայացնելու մեր երկրի նախագահության առաջնահերթությունները: Մենք, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար պարոն Սվիտալսկու թիմի հետ, սերտորեն կոորդինացնելու ենք Հայաստան-ԵՄ կնքված համաձայնագրից բխող աշխատանքները: Շատ ողջունելի է, որ Հայաստանում հետաքրքիր քննարկումներ են ընթանում կնքված համաձայնագրի, դրա ակնկալիքների շուրջ»,-ասաց դեսպանը:

'United we stand strong': Bulgarian Ambassador to Armenia introduces EU Council presidency priorities
'United we stand strong': Bulgarian Ambassador to Armenia introduces EU Council presidency
priorities
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. 'United we stand strong': by this slogan Bulgaria assumes the presidency of the Council of the European Union, Bulgarian Ambassador to Armenia Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva said during a press conference in Yerevan, reports Armenpress.
“It’s a great honor for us to assume the presidency. We will do everything to do our job at best. We have chosen this slogan by taking into account not only the historical experience, but also the status in the European program. The experience shows that Europe overcomes when it is united. Our main message is that we will do everything to strengthen the EU’s unity”, the Ambassador said.
Talking about priorities, the Ambassador highlighted the stability, security, unity, as well as reaching the goals by mutual consent. She considered a priority having a digitized competitive economy and the work on this path. “There is no doubt that our future will be digital. We plan to strengthen the development of the whole digital market”, she said. The Bulgarian Ambassador stated that they also consider the youth employment, their involvement in different programs a priority issue.
Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva said they plan to continue the Eastern Partnership’s dimensions, strengthen the democratic institutions and implement different programs. She noted that Armenia will be included in these programs and will be an active participant.
As a chairing country Bulgaria will pay a special focus on security issues. The Ambassador informed that they will make efforts to strengthen security in the EU, as well as for the effective migration programs.
“Having a Bulgarian Embassy in Armenia enables to present our country’s presidency priorities here. We, together with the team of the Head of the EU Delegation to Armenia, will closely coordinate all works deriving from the Armenia-EU agreement. It’s very welcoming that interesting discussions are being held in Armenia over this new agreement, as well as its expectations”, the Ambassador said.