Միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է ճանաչել Ցեղասպանությունը. Գարո Փայլան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՄիայն ժողովրդավարական Թուրքիան կարող է ճանաչել Ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում նման համոզմունք  հայտնեց Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը, ով Հայաստան էր ժամանել՝ մասնակցելու «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին:
«Գիտեք, իմ տատիկը, ում հետ մինչեւ տասը տարեկանը նույն տանն ենք ապրել, մահացավ առանց արդարության, հայրս, ով մտածում էր, թե երբ պիտի արդարություն լինի, նույնպես մահացավ, այսինքն՝ երկրորդ սերունդն էլ հեռացավ, հիմա երրորդ ու չորրորդ սերունդներն են պայքարում արդարության համար: Մեր պահանջն այն է, որ մենք պետք է պատասխանատվություն վերցնենք Թուրքիայում ժողովրդավարության համար, եւ միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է բացել այդ սահմանները: Այնտեղ շատ ժողովրդավար ընկերներ ունենք, Էրդողանի կուսակցության մեջ էլ ունենք, մյուս կուսակցություններում՝ եւս, բայց նրանք հիմա անձայն են, որովհետեւ ձայն բարձրացնում են միայն ազգայնականները»,-ասաց Գարո Փայլանը:
Գարո Փայլանը Հայաստան էր ժամանել սեպտեմբերի 17-ին՝ մասնակցելու «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին: Այս օրերին Թուրքիայի հայազգի պատգամավորը հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, քննարկել հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցեր:

Only a democratic Turkey can recognize the Genocide – Garo Paylan
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Only a democratic Turkey can recognize the Armenian Genocide, Garo Paylan – ethnic Armenian lawmaker of the Turkish parliament, told reporters in Yerevan on September 22, reports Armenpress.
“You know, my grandmother, with whom we lived in the same house until I was 10 years old, died without justice, my father, who was thinking of when there will be a justice, also died, in other words the second generation passed away, and now the third and fourth generations are fighting for justice. Our demand is that we should take a responsibility for democracy in Turkey, and only a democratic Turkey can open the borders. We have many democratic friends there, in Erdogan’s party, in other parties as well, but at the moment they have no voice since only nationalists raise their voices”, Garo Paylan said.
Garo Paylan arrived in Armenia on September 17 to take part in the 6th Armenia-Diaspora pan-Armenian forum.