Թուրքիայի գործող վարչախումբն ապացուցել է՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը չի բխում իր շահերից. Սերժ Սարգսյան
Թուրքիայի գործող վարչախումբն ապացուցել է՝ տարածաշրջանում խաղաղության
հաստատումը չի բխում իր շահերից. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի գործող վարչախումբը, հրաժարվելով կյանքի կոչել 2009թ. ստորագրված Ցյուրիխյան արձանագրությունները, ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելը չի բխում իր շահերից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համաժողովի ընթացքում իր ելույթում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանն այս բարդ տարածաշրջանում դեռևս պարտադրված է ապրել շրջափակման մեջ: Չնայած մեր բարի կամքին, բոլոր միջազգային գործընկերների կողմից բարձր գնահատված քաղաքական խիզախությանը՝ Թուրքիան հրաժարվեց կյանքի կոչել 2009թ. ստորագրված Ցյուրիխյան երկու արձանագրությունները: Ավելին, փորձեց Հայաստանին պատանդ պահել այդ ստորագրություններին՝ մեկ անգամ ևս ապացուցելով, որ այս տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելը այդ երկրի ներկայիս վարչախմբի շահերից չի բխում:  2015թ. փետրվարի 10-ին ես հետ կանչեցի ստորագրված արձանագրություններն Ազգային ժողովի օրակարգից: Նույն տարում ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից ես արդեն հայտարարել եմ այս հարցի առնչությամբ Հայաստանի վերջին խոսքը, և այդ դիրքորոշումը չի փոխվել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ տեսնելով Թուրքիայի շարունակական ուրացումը, որը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին դարձավ պարզապես արհամարհանք ժամանակակից քաղաքակրթության արժեքների նկատմամբ, միջազգային հանրությունը և հայկական սփյուռքը պետք է հետամուտ լինեն նոր ռազմավարության: «Աշխարհի շատ առաջատար երկրներ արդեն իսկ ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Այս երկրներում ապրող մեր հայրենակիցները կարող են հպարտությամբ հռչակել իրենց հաղթանակը, և այդ հպարտությամբ կարող ենք աշխատել այդ երկրների հետ նոր օրակարգի ձևավորման ուղղությամբ»,- ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:

Правящий режим Турции доказал: установление мира в регионе не в их интересах – Серж Саргсян
Отказавшись ратифицировать Цюрихские  протоколы 2009г., правящий  режим Турции доказал, что  установление  мира  в  регионе  не  в  их интересах. Как  передает Арменпресс, так заявил президент РА Серж Саргсян в  своем выступлении на VI  Форуме  Армения-Диаспора.
«В этом сложнейшем регионе Армения пока вынуждена жить в условиях блока. Несмотря  на  нашу  добрую волю, высоко оцененную международными партнерами нашу  политическую смелость, Турция  отказалась ратифицировать Цюрихские  протоколы 2009г. Более того, попыталась сделать Армению заложницей этих протоколов – лишний  раз доказав, что мир  в  регионе  не  в  интересах нынешнему  режиму. 5 февраля 2015г. я  отозвал протоколы из повестки Национального собрания. В том же  году с высокой  трибуны ООН я выразил последнее слово Армении по этому  вопросу, и эта  позиция не  изменилась», - как передает Арменпресс, сказал президент.
Серж Саргсян отметил, что перманентное  отрицание  Турции накануне 100-летия  Геноцида армян превратилось в  обыкновенное пренебрежение к  ценностям современной цивилизации. «Многие лидирующие  страны признали и осудили факт геноцида армян. Наши соотечественники в этих странах могут с гордостью отметить свою победу и с этим чувством гордости работать вместе  с этими странами над формированием новой  повестки», - сказал Серж Саргсян.