Եվրոպայի լավագույն  սոմելյեն հավանել է հայկական գինին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի 2000 թվականի լավագույն սոմելյե, Ֆրանսիայի լավագույն գինեգործ Ֆրանկ Թոմասը, որի մասնակցությամբ օրերս Երևանում անցկացվել է հայկական գինիների համտես և վարպետության դասընթաց, իր մշակած բացառիկ մեթոդով համտեսել է տեղական գինին՝ բարձր գնահատելով նրա որակը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Հայաստանն ինձ համար հետաքրքիր երկիր է, քանի որ այն գինու ծննդավայրերից մեկն է՝ հարուստ ավանդույթներով և պատմությամբ: Հայկական գինիները միջազգային շուկայում կարող են ուրույն տեղ զբաղեցնել՝ շնորհիվ խաղողի տեղածին սորտերից պատրաստվող տեսակների»,-նշել է սոմելյեն:
Ֆրանկ Թոմասը Հայաստան է ժամանել Հայաստանի խաղողագործության  և գինեգործության հիմնադրամի, «Dynamic Development Group International» կազմակերպության, «TOVMASYAN Exceptional Food and Beverage», «Ֆայնֆուդ» և  «Վելֆյուժն »ընկերությունների աջակցությամբ, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական, գյուղատնտես Արմեն Մեհրաբյանի հրավերով:

Лучший сомелье Европы отдал должное армянскому вину
Лучший сомелье Европы 2000 года, лучший винодел Франции Франк Томас, при участии которого на днях в Ереване были проведены дегустация армянских вин и мастер-класс, разработанным им методом дегустировал армянские вина и высоко оценил их качество. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе информации и связям с общественностью Министерства сельского хозяйства Армении.
“Армения для меня интересная страна, поскольку является одной из колыбелей вина – с богатыми традициями и историей”, отметил сомелье.
Франк Томас прибыл в Армению по приглашению советника министра сельского хозяйства Армении Армена Меграбяна, при поддержке Фонда виноградарства и виноделия Армении и организаций “Dynamic Development Group International”, “TOVMASYAN Exceptional Food and Beverage”, “Файнфуд” и “Велфлюжн”.