ՄԱԿ-ի ԳԱ առաջիկա նստաշրջանին ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մասին կարվի հայտարարություն. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այժմ աշխատում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով հերթական գագաթնաժողովի կազմակերպման ուղղությամբ: Այդ մասին ամենշաբաթյա բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ավելացնելով, որ այդ ուղղությամբ համանախագահները հայտարարությամբ հանդես կգան սեպտեմբերի կեսերին:
«Ռուսաստանը մշտապես աջակցել է այն քայլերին, որոնք ուղղված են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության թուլացմանը: Այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի անհրաժեշտությունը բազմիցս հայտարարել են համանախագահները, այդ մասին խոսվել է 2016 թվականին Վիեննայում կայացած գագաթնաժողովում, Սանկտ Պետերբուրգում՝ 2016-ի հուլիսին, միաժամանակ, համանախագահների կողմից առաջարկված քայլերի իրականացումը կախված է հակամարտության կողմերի բարի կամքից: Մեր կողմից անում ենք հնարավորը, որպեսզի կայունացնենք իրավիճակը, ստեղծենք պայմաններ բանակցային գործընթացի շարունակության համար՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը: Հենց նման մոտեցումը Մոսկվայում կարևորեցին Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարներն այս տարվա ապրիլին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ այժմ համանախագահներն աշխատում են հերթական գագաթնաժողովի նախապատրաստման ուղղությամբ, այդ նպատակով նրանք այս տարվա հուլիսին Բրյուսելում բանակցություններ են վարել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: «Արդյունքում, սեպտեմբերի կեսերին Նյու Յորքում կայանալիք ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում այդ թեմայով կարվի համապատասխան հայտարարություն: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Ռուսաստանում ղարաբաղյան թեմային ցուցաբերվում է հատուկ ուշադրություն, այն մեր արտաքին քաղաքականության առաջանահերթությունների թվում է»,- շեշտել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:

Announcement of meeting of Armenian and Azerbaijani presidents to be made at coming session of UN General Assembly – Zakharova
Announcement of meeting of Armenian and Azerbaijani presidents to be made at coming
session of UN General Assembly – Zakharova
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-chairs are currently working to organize another summit for the settlement of Nagorno Karabakh conflict, official representative of the Russian MFA Maria Zakharova announced during a weekly briefing, adding that the Co-chairs will issue a statement on that in mid-September.
“Russia has always supported the measures aimed at alleviation of tension in Karabakh conflict zone. The necessity for clear measures has been regularly announced by the Co-chairs, and it was touched upon in the Vienna summit in 2016, in ST. Petersburg in July 2016 but at the same time the implementation of the measures proposed by the Co-chairs depends on the good will of the conflicting sides. For our part we do our best to stabilize the situation, to create conditions for the continuation of the negotiation process aimed at conflict settlement. And this was the same position that was highlighted by the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Moscow in April of this year”, “Armenpress” reports Zakharova saying. She added that the Co-chairs had talks with the FMs of Armenia and Azerbaijan in Brussels in July aimed at organizing another summit. “As a result, an announcement will be made on that issue in mid-September during the UN General Assembly session in New York. I want to once again emphasize that the Russian side gives special attention to the issue of Karabakh which is among the priorities of our foreign policy”, Zakharova said.