Ռոուհանին ԱՄՆ-ից պահանջել Է ձեռնպահ մնալ Պարսից ծոցում թշնամական գործողություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին ի պատասխան Պարսից ծոցում ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նավի հետ կապված միջադեպի, Վաշինգտոնից պահանջել Է հրաժարվել ագրեսիվ քաղաքականությունից՝ տարածաշրջանում միջազգային նավարկության անվտանգության պահպանման համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 26-ին Իրանի նախագահի խոսքը մեջբերում Է Fars գործակալությունը:
«Եթե ամերիկացիները ցանկանում են, որ այս տարածաշրջանը լինի ավելի կայուն, իսկ հանգուցային ջրային ճանապարհներն՝ անվտանգ խաղաղության համար, նրանք պետեք Է դադարեցնեն այդ (թշնամական) գործողությունները»,- ասել Է նա:
Ռոուհանին ընդգծել Է, որ ԱՄՆ-ը 40 տարվա ընթացքում ճնշում Է գործադրել, բոյկոտել, սադրանքներ սարքել Իրանի նկատմամբ, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի որոշ երկրների մոբիլիզացրել հանրապետության դեմ, բայց պարտություն Է կրել:
Հուլիսի 25-ին Պարսից ծոցի հյուսիսային մասի միջազգային ջրերում տեղի Է ունեցել միջադեպ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նավի եւ «Իսլամական հեղափոխության պահապանների» զորախմբի պարեկային կատերի մասնակցությամբ: Իրանցի զինվորականների խոսքով՝ ամերիկյան մարտանավը երկու կրակոց Է արձակել օդ իրանական նավի կողմը՝ «սադրանքի եւ ահաբեկման նպատակով»:
ԱՄՆ-ում պնդում են, թե իրանական նավի անձնակամզը խախտել Է Ծովում բախումների նախազգուշացման միջազգային կանոնները, երբ հուլիսի 25-ին Պարսից ծոցում վտանգավոր մոտեցման Է գնացել ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նավի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Роухани потребовал от США воздержаться от враждебных действий в Персидском заливе
Президент Ирана Хасан Роухани в ответ на инцидент с кораблем ВМС США в Персидском заливе потребовал от Вашингтона отказаться от агрессивной политики для сохранения безопасности международного судоходства в регионе.
Слова иранского президента приводит в среду агентство Fars.
"Если американцы хотят, чтобы этот регион был более стабильным, а ключевые водные артерии безопасными для мира, они должны прекратить эти [враждебные] действия", - сказал он.
Роухани подчеркнул, что США на протяжении 40 лет оказывали давление, бойкотировали, устраивали провокации в отношении Ирана, а также мобилизовали некоторые страны региона против республики, но потерпели поражение.
25 июля в международных водах в северной части Персидского залива произошел инцидент с участием корабля ВМС США и патрульного катера подразделений Корпуса "стражей исламской революции" (КСИР, элитная составляющая ВС Ирана). По версии иранских военных, американский боевой корабль произвел два выстрела в воздух в сторону иранского судна, с "целью провокации и устрашения". В США утверждают, что экипаж иранского корабля нарушил Международные правила предупреждения столкновений судов в море, когда во вторник пошел на опасное сближение с кораблем ВМС США в Персидском заливе.