Թրամփի փեսան կուղեւորվի Մերձավոր Արեւելք՝ բանակցելու Նաթանյահուի եւ Աբասի հետ. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրափի ավագ խորհրդականն ու փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, պլանավորում Է այս շաբաթ այց կատարել Մերձավոր Արեւելք, որպեսզի հանդիպումներ անցկացնի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի եւ Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ: Հունիսի 18-ին այս մասին հայտնել Է The Wall Street Journal (WSJ) թերթի Էլեկտրոնային տարբերակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սպիտակ տանը թերթի աղբյուրի տվյալներով՝ Քուշները մտադիր Է հանդիպել Նաթանյահուի հետ Երուսաղեմում, իսկ Աբասի հետ՝ Ռամալլահում: Ինչպես սպասվում Է, նա նրանց հետ կքննարկի պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործընթացը, «նրանց գերակայություններն ու հետագա հնարավոր քայլերն» այդ ոլորտում, նշել Է թերթը:
Նախ Քուշները կլինի Իսրայելում: Նա այնտեղ կժամանի հունիսի 21-ին, իսկ երկու օր շուտ տարածաշրջան պետք Է ժամանի միջազգային բանակցություններում ԱՄՆ-ի վարչակազմի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյսոն Գրինբլաթը:
Թերթի աղբյուրի խոսքով՝ առաջիկա հանդիպումներից չպետք Է ինչ-որ ճեղքումներ ակնկալել մերձավորարեւելյան կարգավորման գործում: «Կարեւոր Է հասկանալ, որ պատմական հաշտության համաձայնագրի մշակումը ժամանակ կպահանջի»,- ասել Է Սպիտակ տան աշխատակիցը:
Նա ընդգծել Է, որ Թրամփն «իր ամենավստահելի խորհրդականներից մեկին հանձնարարել Է գլխավորել խաղաղ կարգավորման աշխատանքը», եւ ապագայում «Քուշները եւ Գրինբլաթը, հավանաբար, շատ այցելություններ կկատարեն տարածաշրջան»՝ ինչպես համատեղ, այնպես Էլ առանձին: Բացի այդ, միանգամայն հնարավոր Է, որ Իսրայելի եւ Պաղեստինի ներկայացուցիչներն այդ նպատակով այցելեն Վաշինգտոն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: зять Трампа отправится на Ближний Восток для переговоров с Нетаньяху и Аббасом
Старший советник и зять президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер планирует на этой неделе совершить визит на Ближний Восток, чтобы провести встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и президентом Палестины Махмудом Аббасом. Об этом сообщила в воскресенье электронная версия газетыThe Wall Street Journal.
По данным ее источника в Белом доме, Кушнер намерен встретиться с Нетаньяху в Иерусалиме, а с Аббасом - в Рамалле. Как ожидается, он обсудит с ними процесс палестино- израильского урегулирования, "их приоритеты и следующие потенциальные шаги" в данной сфере, отметила газета,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Сначала Кушнер побывает в Израиле. Он прилетит туда в среду, а двумя днями ранее в регион должен прибыть специальный представитель администрации США на международных переговорах Джейсон Гринблатт, сообщила газета.
По словам ее источника, от предстоящих встреч не следует ожидать каких-либо прорывов в деле ближневосточного урегулирования. "Важно помнить, что разработка исторического мирного соглашения займет время", - сказал сотрудник Белого дома.
Он подчеркнул, что Трамп поручил "одним из своих самых доверенных советников возглавить работу по мирному урегулированию" и в будущем "Кушнер и Гринблатт, вероятно, совершат много визитов в регион" - как совместных, так и раздельных. Кроме того, вполне возможно, что израильские и палестинские представители будут в этих целях наведываться в Вашингтон.