Ոսկեպար, Կողբ և Ներքին Ծաղկավան համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր են իրականացվում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներքին Ծաղկավան համայնքի միջնակարգ դպրոցն այսուհետ ունենալու է բարեկարգված ճաշարան, որպեսզի դպրոցականները հնարավորություն ունենան օգտվել ամենօրյա տաք կերակուրից ավելի սանիտարահիգիենիկ պայմաններում։ Որպես այլընտրանքային եկամտի աղբյուր՝ Կողբ գյուղի տնային տնտեսությունները սկսել են բանջարաբոստանային մշակաբույսեր աճեցնել մի շարք նոր ջերմատներում: Միևնույն ժամանակ Կողբում շահագործման է հանձնվում էներգաարդյունավետ լուսադիոդային լուսատուներով վերազինված, 2 կմ երկարությամբ փողոցային լուսավորության համակարգ: Իսկ Նոյեմբերյան համայնքի Ոսկեպար գյուղում անտառային և գյուղատնտեսական մթերքի հավաքման կետի հիմնարկեքն է:
Այս նախաձեռնություններն իրականացվում են Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Ինտեգրված աջակցություն գյուղական համայնքների զարգացմանը. համայնքների դիմակայունության ամրապնդում» հնգամյա ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ: Ծրագրի բյուջեն կազմում է ավելի քան 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար և նպատակաուղղված է ընդլայնել եկամտի ստեղծման հնարավորությունները, ինչպես նաև աջակցել Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների գյուղական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության նախարար-խորհրդական Անդրեյ Իվանովը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիասինը, և Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը հունիսի 15-ին այցելեցին մարզի Ոսկեպար, Կողբ, և Ներքին Ծաղկավան համայնքներ՝ տեղում ծանոթանալու իրականացված ծրագրերի արդյունքներին:
«ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակում մենք վստահ ենք, որ տևական զարգացման արդյունքների հնարավոր է հասնել տեղական համայնքների հետ համագործակցության միջոցով: Ուրախալի է տեսնել այս ծրագրում մեր շահառուների ակտիվ դերակատարությունը՝ ինչպես համաֆինանսավորման, այնպես էլ, ինչն ավելի կարևոր է, համայնքային կյանքի բարելավման իրենց տեսլականն ու գաղափարները ներկայացնելու միջոցով: Սա ամրապնդում է մեր վստահությունն առ այն, որ շահառուները կպահպանեն արձանագրված ձեռքբերումները՝ իրենց համայնքների համար ապահովելով բարգավաճ ապագա», - իր խոսքում նշեց Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիասինը:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ, Տավուշի մարզի 26 սահմանամերձ համայնքների բնակիչները ներգրավվել են համայնքային կարիքների գնահատման և համայնքների զարգացման ծրագրերի մշակման մասնակցային գործընթացներում: Այս պլանավորման արդյունքներից ելնելով՝ ՄԱԶԾ-ն կիրականացնի մի շարք ենթածրագրեր՝ թիրախավորելով համայնքների բարելավման տեսակետից էական նշանակություն ունեցող այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են զբաղվածությունը, գյուղական շրջանների զարգացումը, գյուղմթերքի վերամշակումը, ենթակառուցվածքների վերականգնումը, կրթությունը, առողջապահությունը, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը և բնական աղետների նկատմամբ դիմակայունությունը:
Կողբ գյուղում 135 մ2 մակերեսով երեք էներգաարդյունավետ ջերմատներն առաջինն են ՄԱԶԾ-ի կողմից մարզի սահմանամերձ համայնքներում կառուցված՝ ընդհանուր թվով 36 ջերմատների ցանկում: Այս ջերմատները տնային տնտեսություններին հնարավորություն կտան լրացուցիչ եկամուտ ստանալ առաջադեմ գյուղատնտեսական աշխատաեղանակների կիրառման միջոցով։ Բոլոր ջերմատները զինված են կաթիլային ոռոգման համակարգերով, որոնք ապահովում են ջրի խնայողություն՝ միաժամանակ նպաստելով ջրային սուղ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը: Մինչև տարեվերջ ևս 20 ջերմատուն կկառուցվի՝ տնային տնտեսություններին ընձեռելով եկամուտների ստեղծման կայուն միջոցներից օգտվելու հնարավորություն:
Կողբի փողոցային լուսավորության էներգաարդյունավետ համակարգն օրինակելի ցուցադրություն է այն բանի, թե ինչպես կարող են արդիականացված համայնքային ենթակառուցվածքները խնայել համայնքի ռեսուրսները և բարելավել համայնքային կյանքի անվտանգությունն ու որակը: Գյուղի չորս կենտրոնական փողոցներում տեղադրված լուսադիոդային լուսատուներն ապահովում են ոչ միայն ավելի լավ լուսավորվածություն, այլև նպաստում են ավելի ապահով միջավայրի ստեղծմանը և էներգիայի համար կատարվող ծախսերի նվազմանը մինչև 70 տոկոսով:
Նոյեմբերյան համայնքի Ոսկեպար գյուղի անտառային և գյուղատնտեսական մթերքի հավաքման կետի կառուցումը կստեղծի գյուղմթերքների և անտառային բարիքների մթերման նոր հնարավորություններ՝ երկարաձգելով վաճառքի սեզոնայնությունը և նվազագույնի հասցնելով գյուղատնտեսական մթերքների կորուստը: Կենտրոնի շնորհիվ ստեղծվելու է լրիվ դրույքաչափով վեց և մինչև 40 սեզոնային աշխատատեղ, և ակնկալվում է, որ կենտրոնի միջոցով տարեկան կվերամշակվի մոտ 12 տոննա գյուղմթերք:

Infrastructure development programs being implemented in 3 communities of Armenia’s Tavush province
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. A secondary school in Nerkin Tsaghkavan will have a renovated canteen to provide schoolchildren with access to daily hot meals in more sanitary conditions. Households in the village of Koghb have started producing vegetables using a range of new greenhouses as an alternative source of income. At the same time, the community is also launching a 2 km-long energy efficient LED street lighting system. While the Voskepar village in the community of Noyemberyan is laying the foundations for a forest and agricultural produce collection center, reports Armenpress.
These initiatives are part of the five-year “Integrated Support to Rural Development: Building Resilient Communities” project, financed by the Government of the Russian Federation and implemented by UNDP in Armenia, in close partnership with the Armenian Ministry of Territorial Administration and Development. The project budget is over USD 5 million and is aimed at increasing income-generation opportunities and supporting rural infrastructure in borderline communities of Tavush province.
On June 15, Vache Terteryan, First Deputy Minister of Territorial Administration and Development, Andrey Ivanov, Minister-Counsellor of the Embassy of the Russian Federation to Armenia, Dmitry Mariyasin, UNDP Deputy Resident Representative in Armenia, Hovik Abovyan, Governor of Tavush province, visited the villages of Voskepar, Koghb, and Nerkin Tsaghkavan in Tavush province to see some of the results of implemented projects on-site.
“We in UNDP Armenia believe that lasting development results are achieved through cooperation with local communities. We are happy to see that our beneficiaries play an active role in the project, both through cost sharing and - most importantly - through bringing their vision and ideas to improve community life. This reassures us that our beneficiaries will sustain these achievements, creating a prosperous future across their communities,” said Dmitry Mariyasin, UNDP Deputy Resident Representative in Armenia.
For the past two years, residents of 26 borderline communities of Tavush province were engaged in a participatory exercise of assessing the needs of their communities and developing community plans together with the UNDP in Armenia. Based on the results of this planning, UNDP will implement a host of sub-projects addressing areas critical for community growth, such as employment, rural development, agro-processing, infrastructure revival, education, healthcare, as well as environmental protection and resilience to natural disasters.
The three 135 m² energy-efficient greenhouses in Koghb are only the first of a total of 36 greenhouses that have been constructed by UNDP in the borderline communities of the province. These greenhouses will provide an opportunity for households to earn additional income through advanced agricultural practices. All greenhouses are equipped with drip irrigation systems to ensure water savings, thus also reducing the stress on scarce water resources. Another 20 greenhouses will be constructed by the end of the year to provide households with access to sustainable means of income generation.
The energy-efficient street light system in Koghb community is an exemplary demonstration of how modernized community infrastructure can save community resources and improve the safety and quality of life in the community. The LED luminaries installed in the four central streets of the village provide a better illumination, and result in a safer environment and a reduction in costs in energy of up to 70 percent.
The construction of the collection center in Voskepar village of Noyemberyan community will provide new opportunities for agricultural production and foraging by extending the seasonality of sales and minimizing the waste from agricultural produce. Six full-time and up to 40 seasonal jobs will be created thanks to the center, and it is expected that about 12 tonnes of produce will be processed through it annually.