Անցկացվել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Տավուշի մարզում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից հունիսի 7-ին անցկացվել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը և նրա դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Մարտին Շուստերը: Սահմանային դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկումից հետո Այգեպարի համայնքում կայացած բրիֆինգի ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը՝ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների ուշադությունը հրավիրելով հատկապես սահմանամերձ գյուղերի և ճանապարհների ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի արձակած կրակոցներին: Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ներկայացված տվյալների համար` ԵԱՀԿ պաշտոնյաները նշել են, որ դրանք կներառեն իրենց զեկույցներում:

YEREVAN, JUNE 9, ARMENPRESS. The Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office conducted a monitoring of the Armenian-Azerbaijan border in Armenia’s Tavush province on June 7, the Defense Ministry of Armenia told Armenpress.
From the Armenian side the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and his field assistants Gennady Petrica and Martin Schuster.
No ceasefire violations were registered during the monitoring.
During a briefing in Aygepar community following the monitoring the OSCE officials were briefed on the current situation in the Armenian-Azerbaijani state border, the statistics on Azerbaijani ceasefire violations, by drawing their attention on the fact that the Azerbaijani forces regularly fire shots towards the bordering villages and roads.
The OSCE officials thanked the Armenian side for the presented data, stating that these will be included in their reports.