Վրաստանը տեխնիկապես պատրաստ Է անդամակցելու ՆԱՏՕ-ին. Կվիրիկաշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին պնդում Է, որ Վրաստանը բոլոր գործիքներն ունի պատրաստվելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստանն առաջին անգամ իր մայրաքաղաքում ընդունում Է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) գարնանային նստաշրջանը, որն ընթանում Է մայիսի 26-29-ին:
Սա հինգերորդ դեպքն Է ՆԱՏՕ-ի պատմության մեջ, երբ Վեհաժողովի նիստն անցկացվում Է դաշինքի անդամ չհանդիսացող երկրում:
«Ընդունել ենք ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանը: Վրաստանն ունի բոլոր գործիքները՝ պատրաստվելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը»,-մայիսի 29-ին գրել Է Կվիրիկաշվիլին Twitter-ում:
Մայիսի 29-ին ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովը Թբիլիսիում ընթացող լիագումար նիստում հռչակագիր Է ընդունել Վրաստանի եվրատլանտյան ինտեգրացմանն աջակցելու վերաբերյալ: Հռչակագրում նշվում Է, որ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն Վրաստանի խորհրդարանին եւ կառավարությանը հորդորում Է ուժեղացնել անկախ դատական համակարգը, պահպանել ԶԼՄ-ներում խոսքի ազատության հնարավորությունը, խորանցել երկխոսությունը եւ թուլացնել ընդդիմադիր կուսակցությունների հետ լարվածությունը:
Փաստաթղթում աջակցություն Է հայտնվում Վրաստանին նրա ժողովրդավարական զարգացման գործում եւ դեպի եվրատլանտյան ինտեգրացում նրա ճանապարհին: Նաեւ նշվում Է, որ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն ողջունում Է ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի անդամ դառնալու Վրաստանի ձգտումը, ճանաչում Է բարեփոխումների իրականացման տեսակետից վրացական կողմի ձեռք բերած առաջընթացը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Премьер Грузии заявил о технической готовности страны вступить в НАТО
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили утверждает, что у Грузии есть все инструменты для подготовки к вступлению в НАТО, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Грузия впервые принимает в своей столице весеннюю сессию Парламентская ассамблея (ПА) НАТО, которая проходит 26-29 мая. Это пятый случай в истории НАТО, когда заседание Ассамблеи проходит в стране, не являющейся членом альянса.
"Приняли весеннюю сессию ПА НАТО. Грузия имеет все практические инструменты, чтобы готовиться к вступлению в НАТО", — написал Квирикашвили в понедельник в Twitter.
В понедельник Парламентская ассамблея НАТО на пленарной сессии в Тбилиси приняла декларацию о поддержке евроатлантической интеграции Грузии. В декларации отмечается, что ПА НАТО призывает парламент и правительство Грузии усилить независимую судебную систему, сохранить возможность свободы слова в СМИ, углубить диалог и снизить напряжение с оппозиционными партиями.
В документе выражается поддержка Грузии в ее демократическом развитии и на пути к евроатлантической интеграции. Также отмечается, что ПА НАТО приветствует стремление Грузии стать членом НАТО и ЕС, признает достигнутый грузинской стороной прогресс с точки зрения проведения реформ.