Վրաստանը տեխնիկապես պատրաստ Է անդամակցելու ՆԱՏՕ-ին. Կվիրիկաշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին պնդում Է, որ Վրաստանը բոլոր գործիքներն ունի պատրաստվելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստանն առաջին անգամ իր մայրաքաղաքում ընդունում Է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) գարնանային նստաշրջանը, որն ընթանում Է մայիսի 26-29-ին:
Սա հինգերորդ դեպքն Է ՆԱՏՕ-ի պատմության մեջ, երբ Վեհաժողովի նիստն անցկացվում Է դաշինքի անդամ չհանդիսացող երկրում:
«Ընդունել ենք ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանը: Վրաստանն ունի բոլոր գործիքները՝ պատրաստվելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը»,-մայիսի 29-ին գրել Է Կվիրիկաշվիլին Twitter-ում:
Մայիսի 29-ին ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովը Թբիլիսիում ընթացող լիագումար նիստում հռչակագիր Է ընդունել Վրաստանի եվրատլանտյան ինտեգրացմանն աջակցելու վերաբերյալ: Հռչակագրում նշվում Է, որ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն Վրաստանի խորհրդարանին եւ կառավարությանը հորդորում Է ուժեղացնել անկախ դատական համակարգը, պահպանել ԶԼՄ-ներում խոսքի ազատության հնարավորությունը, խորանցել երկխոսությունը եւ թուլացնել ընդդիմադիր կուսակցությունների հետ լարվածությունը:
Փաստաթղթում աջակցություն Է հայտնվում Վրաստանին նրա ժողովրդավարական զարգացման գործում եւ դեպի եվրատլանտյան ինտեգրացում նրա ճանապարհին: Նաեւ նշվում Է, որ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն ողջունում Է ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի անդամ դառնալու Վրաստանի ձգտումը, ճանաչում Է բարեփոխումների իրականացման տեսակետից վրացական կողմի ձեռք բերած առաջընթացը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili says Georgia has all practical tools to prepare for NATO membership, RIA Novosti reported.
Georgia for the first time hosts the spring sitting of NATO Parliamentary Assembly which is being held from May 26 to 29.
This is the fifth case in NATO’s history when the Assembly holds its session in non-member state of the alliance.
“We have hosted the spring session of NATO PA. Georgia has all practical tools to prepare for NATO membership”, Kvirikashvili said on Twitter.
On May 29 the NATO Parliamentary Assembly adopted a decleration on assisting Georgia’s Euro-Atlantic integration. The declaration says NATO PA urges the Georgian parliament and government to strengthen the independent judicial system, maintain freedom of speech in media, deepen dialogue and ease the tension with opposition parties.
It is stated in the document that NATO PA welcomes Georgia’s desire to become member of NATO and EU, as well as acknowledges the progress of Georgian side in terms of carrying out reforms.