Apple-ի առաջին համակարգիչներից մեկը աճուրդի Է հանվում Գերմանիայում. DPA
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Apple ընկերության առաջին անձնական համակարգիչներից մեկը աճուրդի Է դրված Գերմանիայում: Կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ սարքի գինը, որը չի կարող կատարել այսօրվա սարքերի համար տարրական առաջադրանքները, կարող Է հասնել 335 հազար դոլարի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է DPA գործակալությունը:
Քյոլնի աճուրդների տունն արդեն մայիսի 20-ին պլանավորում Է Apple-1 սարքի վաճառքից ստանալ 180 հազարից մինչեւ 300 հազար եվրո (200-ից մինչեւ 335 հազար դոլար): «Մեքենայի հաշվողական հզորություն այնպիսին Է, որ այն չի կարողանա այսօրվա հաղորդագրություններից մեկն իսկ գրել Էլեկտրոնային փոստով»,-գործակալությունը մեջբերում Է աճուրդի տան տնօրենի հայտարարությունը: Նա նշել Է, որ սարքի արժեքավորությունը դրա ֆունկցիոնալությունը չԷ, այլ այն, որ մինչ օրս պահպանված աշխատող համակարգիչները հատուկենտ են:
Apple-1 առաջին համակարգիչը 1976 թվականին հավաքվել Է Սթիվ Վոզնյակի կողմից կալիֆոռնիական Պալո-Ալտոյում:

СМИ: один из первых компьютеров Apple выставят на торги в Германии
Один из первых персональных компьютеров американской компании Apple выставлен на торги в Германии. Организаторы ожидают, что цена аппарата, не способного выполнить элементарные для сегодняшних устройств задачи, может достигнуть $335 тыс., сообщило агентство DPA.
Кёльнский аукционный дом уже в эту субботу, 20 мая, планирует выручить за устройство Apple-1 от €180 до 300 тыс.(от $200 до 335 тыс.). "Вычислительная мощность машины такова, что она не смогла бы написать и одного сегодняшнего сообщения по электронной почте", - цитирует агентство заявление директора аукционного дома. Он отметил, что ценность аппарата не в его функциональности, а в том, что до сегодняшнего дня сохранились единицы работающих машин.
Первый компьютер Apple-1 был собран Стивом Возняком в 1976 году в калифорнийском Пало-Альто,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.