Պետական պարտատոմսերի աճուրդներն այսուհետ կկազմակերպվեն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի հարթակում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական գանձապետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման և հետգնման աճուրդները ապրիլի 25-ից Կենտրոնական բանկից տեղափոխվել են «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի հարթակ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ից, այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու նպատակով կատարվել են համակարգային փոփոխություններ՝ նպատակ ունենալով պետական պարտատոմսերի աճուրդների կազմակերպման գործընթացն իրականացնել նորագույն և լավագույն միջազգային ստանդարտներին համապատասխան: Արդյունքում՝ պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման և հետգնման աճուրդներն այսուհետ կազմակերպվելու են Nasdaq-ի կողմից մշակված և գերժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներով օժտված Genium INET էլեկտրոնային առևտրային համակարգի միջոցով: Genium INET բազմաֆունկցիոնալ առևտրային համակարգը կիրառվում է ինչպես Nasdaq-ի կազմում գործող ամերիկյան և եվրոպական բորսաների կողմից, այնպես էլ այնպիսի խոշոր ֆինանսական կենտրոններում, ինչպիսիք են Տոկիոն, Հոնկոնգը, Սինգապուրը:
Նոր ավտոմատացված առևտրային համակարգի ներդրմամբ հեշտացվել են պետական պարտատոմսերի աճուրդների կազմակերպման աշխատանքները: Մասնավորապես՝ ծրագրային համակարգն ավելի ճկուն և հարմարավետ է օգտագործողի համար: Այն տալիս է հեշտացված կարգով հայտերի մուտքագրման և միկրովայրկյանների ընթացքում գործարքների կնքման հնարավորություններ: Համակարգն ապահովում է T+1 սկզբունքով վերջնահաշվարկի իրականացումը, ինչը լրացուցիչ հնարավորություն է տալիս առևտրի մասնակիցներին իրացվելիության կառավարման տեսանկյունից:
Բացի այդ, Genium INET-ի ժամանակակից ծրագրային լուծումները հնարավորություն են տալիս Կառավարությանն ավելի ճկուն լինել պարտքի կառավարման գործընթացում:
Հարկ է նշել, որ վերոնշյալ նախագիծը մշակվել և ներդրվել է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի, ՀՀ կենտրոնական բանկի և ՀՀ ֆինանսների նախարարության համատեղ ջանքերի արդյունքում: Նախագծի հաջող իրականացումը ևս մեկ քայլ է կապիտալի շուկայի կայացման և ենթակառուցվածքային զարգացման ուղղությամբ:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է: 26.01.2009թ.-ից «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի, իսկ 05.06.2009թ.-ից ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի միակ բաժնետերն է: ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան և Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիան ՀՀ արժեթղթերի շուկայի կարևոր ենթակառուցվածքային ինստիտուտներից են: Բորսան շուկայի մասնակիցներին է առաջարկում լիովին ավտոմատացված էլեկտրոնային առևտրային հարթակ:

Government bond auctions to be organized at NASDAQ OMX Armenia platform
YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. Starting from April 25, 2017 allocation and buyback auctions of Armenian government treasury bonds were transferred from Central Bank to "NASDAQ OMX Armenia" OJSC platform, "NASDAQ OMX Armenia" OJSC told Armenpress.
Several conceptual changes have been implemented to make this initiative go live wth the aim to bring the organization of government bond auctions in line with the best and most recent international standards. Consequently hereinafter Armenian government bond auctions will be handled via state of the art and best of breed Genium INET electronic trading system, developed by Nasdaq and featured with the latest technological solutions. Genium INET is a multifunctional trading system and is used not only by the Nasdaq group’s American and European exchanges, but also in other large financial centers, such as Tokyo, Hong Kong, Singapore.
Introduction of the new automated trading system has facilitated arrangement of government bond auctions. The software is more flexible and user friendly. It has simplified order input features and transaction speed in microseconds. The system allows T+1 settlement, which is an additional liquidity management opportunity for trade participants.
In addition, modern software solutions of Genium INET enable the Government to be me more flexible in debt management process.
Worth to mention, that the project has been developed and implemented thanks to the joint efforts of NASDAQ OMX Armenia, the Central Bank of Armenia and the Ministry of Finance of Armenia. Successful launch of the project is another step toward better positioning of capital markets and infrastructure development.
"NASDAQ OMX Armenia" OJSC is the only stock exchange in Armenia, operating for almost 17 years. Moving along with the pace of technological advancements, NASDAQ OMX ARMENIA provides the Market with fully automated trading system and well designed trading conditions.
Starting from June 2009 onwards, Central Depository of Armenia has been operating within NASDAQ OMX Armenia. Fueling well functioning of overall capital market, NASDAQ OMX Armenia and Central Depository of Armenia are among key market infrastructures in Armenian securities market.