Մոսկվայում սպանվել է հայազգի գործարար Ալեքսանդր Բաղիրյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում ապրիլի 19-ին սպանվել է քաղաքի հարավային մասում առևտրի կենտրոնի սեփականատեր, գործարար Ալեքսանդր Բաղիրյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է «Московский Комсомолец»-ը:
Բաղիրյանը մահացու վիրավորվել էր իր գրասենյակի մոտ՝ թիկնապահների և ականատեսների աչքի առաջ, որոնք չէին սպասում, որ գործարարի նախկին գործընկերը կարող է ատրճանակ պարզել նրա վրա ու կրակել:
Ինչպես հայտնի է դարձել «МК»-ին, ժամը 21:00-ի մոտակայքում 61-ամյա Բաղիրյանն թիկնապահների ուղեկցությամբ դուրս է եկել բիզնես կենտրոնից, որից հետո հնչել են կրակոցները: Գործարարի ուղղությամբ արձակվել է առնվազն հինգ փամփուշտ:
Ըստ տեղեկությունների` նախկինում Բաղրիյանն ու գործընկերը համատեղ գործունեություն են վարել՝ նրանք Մոսկվայի մարզում ալկոհոլային արտադրանքի համար ապակե տարաների պատրաստման փոքր գործարան ունեին: Գործընկերոջ խոսքով՝ Բաղիրյանն իրեն մոտ 3 միլիոն դոլար է պարտք եղել:
Չորեքշաբթի օրը  տղամարդը եկել է Բաղիրյանի գրասենյակ, նախ խոսակցությունն ընթացել է խաղաղ, և պարտատերը խոստացել է վերադարձնել գումարը, բայց երբ տղամարդիկ դուրս են եկել գրասենյակից փողոց և շարժվել դեպի մեքենաները, նա, գործընկերոջ խոսքով, հրաժարվել է իր խոսքից և հայտարարել, որ գումարը չի վերադարձնի: Այդ ժամանակ էլ ձեռնարկատերը կրակ է բացել:
Բաղիրյանը որովայնի հատվածում հրազենային վնասվածքով ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ որոշ ժամանակ անց մահացել է:
Սպանվածի թիկնապահը բռնել է կրակողին և հանձնել դեպքի վայր ժամանած իրավապահներին:
Ինչպես հայտնել են Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի Մոսկվայի գլխավոր քննչական վարչությունում, տղամարդու նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության և զենքի անօրինական շրջանառության մասին հոդվածներով:
Հաղորդվում է, որ վերջին տարիներին Բաղիրյանի բիզնես գործերը լավ չէին ընթանում, և նա հայտնվել էր պարտքերի մեջ:

Russian-Armenian businessman killed in Moscow
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Businessman Alexander Baghiryan, owner of a supermarket in the southern part of the city, was killed on April 19, “Armenpress” reports “Moskovsky Komsomolets” informs.
Baghiryan received a fatal injury near his office in front of his bodyguards and witnesses, who could not expect that the ex-business partner of Baghiryan would fire at him. Alexander Baghiryan, 61, left the business center accompanied by his bodyguards at about 21:00, after which the shooting took place. At least 5 bullets were shot in his direction.
According to some information Baghiryan and his partner were running a joint venture. They has a small factory in Moscow region producing glass bottles for alcoholic drinks. According to Baghiryan’s business partner, Baghiryan was indebted to him nearly 3 million dollars.
On April 18 Baghiryan’s business partner came to his office where they had a peaceful conversation during which Baghiryan promised to return the money, but when the men left the office and walked towards the cars Baghiryan, according to his partner, announced that he does not plan to return the money. At that moment Baghiryan’s partner opened fire.
Baghiryan was hospitalized in a critical condition where he died a little later. The bodyguard of the killed businessman neutralized the shooter and handed him to the police. A criminal case has been filed against him.
It’s reported that Baghiryan’s business had appeared in some hardships in the recent years and he had accumulated a lot of debts.