Բենուա Ամոնը Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելու դեպքում ԼՂ հարցով պատրաստ է նոր հանդիպում կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հրատապությունն աշխարհին հիշեցվեց նախորդ տարվա ապրիլի 2-5-ը տեղի ունեցած բախումների ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Nouvelles d’Armenie-ի հետ զրույցում հանդես է եկել Ֆրանսիայի նախագահի սոցիալիստ թեկնածու Բենուա Ամոնը:
«Ունեցանք այն բանի ապացույցը, որ «սառեցված հակամարտություն» արտահայտությունն ադեկվատ չէ այս իրավիճակը նկարագրելու համար, այն պարագայում, երբ ամեն տարի ունենում ենք բազմաթիվ զոհեր: Ֆրանսիան Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ առանձնահատուկ պատասխանատվություն ունի որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր: Ֆրանսիան իր գործընկերների հետ համագործակցությամբ միանգամից ներգրավվեց ապրիլի 5-ին հաստատված հրադադարին հասնելուն ուղղված գործընթացներում»,- նշել է Ամոնը:
Նրա խոսքով`մեծ ու վտանգավոր սխալ կլինի կարծել, այնուամենայնիվ, որ ներկայումս իրավիճակը կայունացել է, իսկ բախումները կարող են վերսկսվել ցանկացած պահի` ծանր հետևանքներ բերելով ողջ տարածաշրջանին: «Այս իրավիճակը պարտադրում է լուծում գտնել այս երկարատև հակամարտության համար: Կարգավորման բաղադրիչները հայտնի են»,- նշել է Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն:
Ընտրվելու դեպքում Բենուա Ամոնը պատրաստակամություն է հայտնում բանակցություններն առաջ մղելու նպատակով նոր հանդիպում կազմակերպել: «Հաշվի առնելով, որ միջազգային մակարդակում անորոշության գործոնները բազմապատկվում են` ժամանակն է վերջ դնել այս հակամարտությանը, որը խեղում է երկու երկրների բնակչությունների ու պետությունների զարգացման ընթացքը, ինչպես նաև ստեղծում է անկայունության մթնոլորտ ողջ տարածաշրջանում: Ուստի ժամանակն է այսօր, որ յուրաքանչյուրը վերցնի իր պատասխանատվության բաժինը: Հենց սա է պետք ասել Նախագահ Ալիևին ու Նախագահ Սարգսյանին: Համաձայնություն հասնելու համար հիմքերն առկա են»,- ամփոփել է Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին: Ներկայումս ընտրարշավի առաջատար թեկնածուներն են Հանրապետականների կողմից առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնը, «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը, Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը, Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Բենուա Ամոնը և Կոմունիստական կուսակցության ու մի շարք այլ ձախ ուժերի աջակցությունը վայելող Ժան-Լյուկ Մելանշոնը:

Benoît Hamon ready to organize new meeting on NK conflict if elected President of France
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. The urgency of the Nagorno Karabakh conflict settlement was reminded to the world during the April 2-5 clashes of the last year, French presidential candidate, Socialist Benoît Hamon said in an interview with Nouvelles d'Armenie, reports Armenpress.
“We had the proof of the fact that “frozen conflict” expression is inadequate to describe this situation, in case when every year we have numerous losses. France together with Russia and US has a special responsibility as a Minsk Group Co-Chairing country. By cooperating with its partners France immediately engaged in the processes aimed at reaching the April 5 ceasefire”, Benoît Hamon said.
According to him, it will be a big and dangerous mistake to think that currently the situation is stabilized, but the clashes can resume at any moment bringing serious consequences to the entire region. “This situation forces to find a solution for this long-lasting conflict. The settlement components are known”, the French presidential candidate said.
If elected as President, Benoît Hamon is ready to organize a new meeting aimed at moving forward the talks. “Considering that uncertainty factors are multiplied at international level, it’s time to put an end to this conflict which hinders the development process of peoples of both countries and the states, as well as creates an atmosphere of instability in the whole region. Therefore, today it’s time for everyone to take his/her share of responsibility. This must be told to President Aliyev and President Sargsyan. Grounds exist to reach an agreement”, Benoît Hamon said.
The presidential election in France will be held on April 23. If no one from the candidates receives more than 50% of votes, the second round will be held on May 7.