Հայաստանն իր նպաստն է բերում համաշխարհային խաղաղությանը. Նալբանդյանի ելույթը Նյու Յորքում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում խոսել է ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակին նվիրված հանդիսությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից: Ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
«Հարգելի պարոն գլխավոր քարտուղար,
Ուրախ եմ դիմել Ձեզ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության 25-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ցանկականում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին այս միջոցառումը իր ներկայությամբ պատվելու համար։ Շնորհակալ եմ նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս համերգի կազմակերպման գործում, և, իհարկե, ձեզ բոլորիդ՝ այս տոնական առիթը մեզ հետ միասին այսօր նշելու համար:
Քառորդ դար առաջ Հայաստանն ընդգրկվեց ինքնիշխան պետությունների ընտանիքում: Իրականություն դարձավ աշխարհասփյուռ հայության բազում սերունդների երազանքը: Ուրախ եմ այսօր այստեղ տեսնել մարդկանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել մեր նորանկախ պետության կայացման գործում։
Դժվար է գերագնահատել այս օրվա նշանակությունը: Խոսքը սոսկ անդամակցության խորհրդանշական կարևորության մասին չէ, այլ խաղաղ և բարգավաճ ապագայի տեսլականի, որն ընկած է Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմքում, ինչը ոգեշնչում է ընդհանուր ճանապարհ անցնել՝ բարելավելու աշխարհը, որը զերծ կլինի պատերազմներից, հակամարտություններից և բաժանարար գծերից: Հայաստանը, ինչպես, համոզված եմ, բազմաթիվ երկրներ մեզնից առաջ և հետո, միացել է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը հենց այս ձգտումներով և նպատակներով:
Հայաստանը պետությունների ընտանիքին միացավ մի ժամանակահատվածում, որը լի էր մարտահրավերներով, բայց դա որևէ կերպ չնվազեցրեց մեր վճռականությունն ու հանձնառությունը՝ կառուցելու հասարակություն՝ լիովին հավատարիմ Միավորված ազգերի կազմակերպության նպատակներին և սկզբունքներին: Մենք առաջնորդվում ենք ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ, որը կոչ է անում միավորվել` պահպանելու միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը, զարգացնելու պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունները` հիմնված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի հարգման վրա: Այս հանձնառությունների ամբողջական և անշեղ իրագործումը բոլոր պետությունների պարտավորությունն է, որը նրանք ստանձնել են իրենց անդամակցությամբ: Հայաստանը լիակատար հավատարիմ է այս հանձնառություններին, ներառյալ` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման ջանքերում:
Այս պարտավորություններն են ընկած նաև ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի ներգրավվածության հիմքում: Առաջին հերթին սա վերաբերում է ՄԱԿ-ի կանխարգելման օրակարգին մեր հանձնառությանը: Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ` մենք զգում ենք բարոյական պարտավորություն, ինչպես նաև իրավասություն՝ բարձրաձայնելու ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման կարևորությունը և քայլեր ձեռնարկելու այդ ուղղությամբ:
Հայաստանը նաև իր նպաստն է բերում համաշխարհային խաղաղությանը ուղղակի ճանապարհով՝ մասնակցելով մի շարք խաղաղապահ առաքելություններում՝ Աֆղանստանում, Իրաքում, Կոսովոյում, Լիբանանում, Մալիում:
Մենք միացել ենք միջազգային հանրության համատեղ ջանքերին՝ ուղղված զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածմանը, ահաբեկչության դեմ պայքարին, փախստականների հետ կապված իրավիճակին լուծումներ գտնելուն: Միայն Սիրիայից մոտ 22 հազար փախստականներ ապաստան են գտել Հայաստանում՝ մեկ շնչի հաշվով դարձնելով մեր երկիրը Սիրիայից փախստականներ ընդունող երրորդ պետությունը Եվրոպայում: Մեր պետությունը ձեռնարկում է առավելագույնը` նպաստելու հանդուրժողականության և միջմշակութային, միջկրոնական երկխոսության խթանմանը, ռասիզմի, ատելության քարոզի և այլատյացության դեմ պայքարին:
Հարկ է շեշտել, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունում մեր ներգրավվածության ամբողջ խորությունը չափվում է ոչ միայն թվերով, այլև գործի նկատմամբ ջանասիրությամբ, անմնացորդ նվիրվածությամբ ու հանձնառությամբ, որ դրսևորվել է ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի բազմաշերտ գործունեության քսանհինգ տարիների ընթացքում։
Մեր համատեղ ճանապարհի հաջորդ հանգրվանի մեկնարկին ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի վճռական աջակցությունը ՄԱԿ-ի համընդգրկուն և արդյունավետ առաջնորդությանը, որը միտված է միջազգային պարտավորություններն ու հանձնառությունները կյանքի կոչելուն և ուղղված է ժողովուրդների միջև կամուրջներ կառուցելուն ու բարեկամական հարաբերություններ հաստատելուն, բաժանարար գծերի վերացմանը, ողջ աշխարհում խաղաղության և բարեկեցության առաջ մղմանը»:

Armenia contributes to global peace – FM Nalbandian gives speech in New York
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian gave a speech in New York during the event dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s membership to the UN. As “Armenpress” was informed from the pres service of MFA Armenia, Minister Nalbandian said,
“Honorable Secretary General,
Your Eminences,
It is a distinct pleasure to address you on the 25th anniversary of Armenia’s membership in the United Nations. I highly appreciate the presence of Secretary General here with us today. I also would like to thank all those who have contributed to the organization of this concert and all of you who join us for the celebration of this festive occasion.
Quarter of a century ago Armenia has been embraced by the community of sovereign states. It was the dream of many generations of Armenians scattered around the world that came to reality. I am glad to see here today many of those who stood by the newly emerging state and I would like to take this opportunity to once again acknowledge their indispensable contribution.
Needless to emphasize the whole significance of this day. It is not just the symbolism that matters. It is not about the status but the hope and vision for a peaceful and prosperous future, that rests in the foundations of the United Nations, that inspires to a common journey towards a better world free of wars, conflicts and dividing lines.
Armenia, as I believe numerous nations before us and many after, joined the United Nations with these aspirations and goals.
Armenia acceded to the family of nations during challenging times of its history but that has never diminished our resolve and commitment to the building of a society that fully adheres to the purposes and principles of the United Nations. We remain guided by the UN Charter that calls to unite our strength to maintain international peace and security, develop friendly relations among nations based on respect for the principle of equal rights and self-determination of peoples.
It is a solemn duty of all states, ascribed through their accession, to ensure the full and unhindered application of these commitments. Armenia strictly adheres to its obligations in this regard, including in its efforts to ensure an exclusively peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.
These commitments also form the central pillar of Armenia’s engagement within the UN framework. First and foremost it refers to our dedication to the UN prevention agenda.
As a nation who passed through the horrors of the genocide we feel a moral obligation but also an authority to speak out against recurrence of crimes against humanity.
Armenia also contributes to the world peace in a most direct way through participating in a number of peace operations in Afghanistan, Iraq, Kosovo, Lebanon, Mali.
We joined international concerted efforts aimed at countering the proliferation of weapons of mass destruction, combating terrorism and addressing refugee crisis.
From Syria alone, about 22,000 refugees sought shelter in Armenia, on per capita basis making our country the third largest recipient of Syrian refugees in Europe.
Our country does its best to contribute to promotion of tolerance and intercultural, interfaith dialogue, combating racism, hate speech and xenophobia.
I would also like to emphasize that it is not just the list of endeavors but rather the hard work, dedicated efforts and unreserved commitment that define the full depth of multifaceted activities of Armenia within the UN framework during the past 25 years.
As we embark on the next chapter of our collective journey, I would like to reiterate Armenia’s unwavering support to the strong and effective global leadership of the United Nations that translates international obligations and commitments into tangible actions, builds bridges between peoples and eliminates dividing lines, promotes good neighborly relations, peace and prosperity worldwide.