«Իսկանդեր»-ները պատկանում են Հայաստանին և միանշանակ կառավարվում ՀՀ ԶՈՒ կողմից. Վիգեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի կողմից նախորդ տարվա ընթացքում մատակարարված «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերը պատկանում են Հայաստանի զինված ուժերին, և դրանք կառավարում են հայկական ԶՈՒ սպաները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Այն, որ ««Իսկանդեր»-ները մատակարարվել են Հայաստանին, իմ կարծիքով, բոլորի համար ակնհայտ է, քանի որ դրանք բոլորը բացահայտ տեսել են: Այն, որ դրանք պատկանում են Հայաստանի զինված ուժերին, նույնպես կարող եմ հաստատել 100 տոկոս վստահությամբ: Եվ այստեղ որևէ երկրորդ կարծիք ուղղակի չի կարող լինել: Ինչ վերաբերում է մնացած հարցերին՝ երբ, ինչ գումարներով, վճարման ինչ ժամկետով և այլն. ինչպես հասկանում եք, այդ ամենն իրականացվում է «հույժ գաղտնի»: Կառավարում ենք մենք, կառավարում են նրանք, ում դրանք պատկանում են: Այստեղ ես կարող եմ բացահայտել գաղտնիության վարագույրը»,- ասել է Սարգսյանը:
Ճշտող հարցին, արդյոք այդ համակարգերի կառավարումը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպաների ձեռքերում, ովքեր անցել են համապատասխան վերապատրաստում, ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է. «միանշանակ»:
«Իսկանդեր»-ները առաջին անգամ ներկայացվել են նախորդ տարվա սեպտեմբերի 21-ին Երևանում Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված զորահանդեսում:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The Iskander missile systems, which were supplied by Russia during 2016, belong to the Armenian Armed Forces and the officers of the Armenian Armed Forces are in charge of them, defense minister Vigen Sargsyan told RIA Novosti in an interview.
“It is obvious for everyone in my opinion that the Iskanders were supplied to Armenia, since everyone has obviously seen them. I can also with 100% confidence confirm the fact that they belong to the Armenian Armed Forces. And there simply can’t be a second opinion here. Regarding all other questions, when, with what amount, what payment period etc: As you understand, all this is carried out “top secret”. We are in charge of them, whoever possesses it they are in charge of it. Here I can reveal the curtain of secrecy”, Sargsyan said.
Asked again whether or not the management of the systems is in the hands of the officers of the Armed Forces of Armenia, who have undergone corresponding training, the defense minister stressed “definitely”.
The Iskander missile systems were for the first time displayed on September 21, 2016 during the military parade on the 25th anniversary of Armenia’s independence.