Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել «Նորավանք» ԳԿՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում փետրվարի 8-ին տեղի է ունեցել «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի (ԳԿՀ) հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Օրակարգի առաջին հարցով ներկայացվել է հիմնադրամի գործունեության 2016թ. ամփոփ հաշվետվությունը: «Նորավանք»-ի գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը նշել է, որ 2016 թ. պետական և մասնավոր հատվածի գործընկեր կառույցների հետ համատեղ իրականացվել են տեղեկատվական անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներ. պատրաստվել են տեղեկատվական անվտանգության ձեռնարկ և բառարան՝ Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ, հրապարակվել են մի շարք գրքեր և ամսագրեր: Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ աշխատանք է տարվել Հայաստան-Սփյուռք առցանց համալսարանի ստեղծման ուղղությամբ, կազմակերպվել են գիտաժողովներ և քննարկումներ սփյուռքահայ առաջատար մասնագետների հետ: Գագիկ Հարությունյանի խոսքով՝ համալսարանը պետք է ծառայի որպես հայ հանրության անվտանգության զարգացման հարցերի քննարկման  հարթակ: 2017-ին նախատեսվում է շարունակել աշխատանքն այս ուղղությամբ:
Վարչապետը, կարևորելով «Նորավանք» ԳԿՀ-ի կողմից կատարվող աշխատանքները, միևնույն ժամանակ ընդգծել է առկա գիտական ներուժի լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը: ««Նորավանք»-ին նոր շունչ պետք է տանք: Պետք է մտածենք՝ ինչպես ավելի կիրառական արդյունք  տալ», - ասել է կառավարության ղեկավարը: Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է հիմնադրամի ղեկավարությանը համագործակցել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ, քննարկել և մշակել գործունեության նոր առաջնահերթությունները:

Состоялось заседание совета попечителей НОФ «Нораванк» под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна
Состоялось заседание совета попечителей НОФ «Нораванк» под председательством
премьер-министра Армении Карена Карапетяна
8-го февраля  в правительстве Армении под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна состоялось заседание совета попечителей НОФ «Нораванк». Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
Первым вопросом повестки был представлен отчет о деятельности фонда в 2016 году. Директор Фонда Гагик Арутюнян отметил, что в 2016 году, в сотрудничестве с партнерами из государственного и частного сектором, ими были проведены программы по повышению информационной безопасности: было подготовлено руководство по информационной безопасности, составлен словарь, опубликован ряд книг и журналов.
Совместно с Министерством диаспоры велась работа по созданию сетевого университета Армения-Диаспора, проводились обсуждения, конференции и др.
По словам премьер-министра Армении Карена Карапетяна, работа НОФ «Нораванк» важна, однако надо также задействовать потенциал научных кадров. «Мы должны придать НОФ «Нораванк» новое веяние, надо подумать о более прикладном результате»,- сказал он.
В этом контексте премьер-министр Армении Карен Карапетян предложил НОФ «Нораванк»  поработать совместно с Центром стратегических инициатив, обсудить и разработать программы,включенные в приоритеты правительства Армении.