Ռուսաստանը մտադիր է Հայաստանին Sukhoi SuperJet 100 ինքնաթիռներ մատակարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը կարող Է հինգ տարվա ընթացքում Հայաստանին մատակարարել մոտ 10 Sukhoi SuperJet 100 ինքնաթիռ, 2019 թվականին առաջին մատակարարումները կարող են կազմել երկուսից մինչեւ չորս օդանավ: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարար Դենիս Մանտուրովը:
«Խոսքը վերաբերում Է հինգ տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ տասից ոչ ավելի ինքնաթիռների մատակարարմանը: Սկզբում կմատակարարվի երկուսից մինչեւ չորս ինքնաթիռ: Եթե այս տարի մենք կազմենք համապատասխան ծրագիր, դրա համար լուծում գտնենք, ապա, հաշվի առնելով արտադրության ցիկլը, մատակարարումը լավագույն դեպքում կսկսվի 2018 թվականի վերջին-2019-ի սկզբին: Կարծում եմ՝ ավելի իրատեսական կլինի 2019 թվականը, որովհետեւ թե՛ 2017, թե՛ 2018 թվականի պլանները կատարված են պատվերների եւ համալրող մասերի մատակարարման տեսանկյունից»,-պատմել Է նախարարը:
Sukhoi SuperJet 100-ը ռուսական մերձմայրուղային մարդատար հանրանավ Է 98 ուղեւորների մինչեւ 4,4 հազար կիլոմետր տեղափոխելու համար: Ինքնաթիռն առաջին թռիչքն իրականացրել Է 2008 թվականի մայիսին, առեւտրային շահագործման Է հանձնվել 2011 թվականին: Ինքնաթիռը հավաքվում Է Ամուրի Կոմսոմոլսկ քաղաքում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Russia intends to supply "Sukhoi SuperJet 100" aircrafts to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. Russia is able to supply Armenia with 10 Sukhoi SuperJet 100 aircrafts within five years, the first supplies can comprise 2-4 aircrafts in 2019, Denis Manturov, Russia’s minister of Trade and Industry told reporters.
“This concerns the supply of overall not more than 10 aircrafts during five years. Initially 2-4 aircrafts will be supplied. If we form the corresponding program this year, find a solution for it, then, taking into account the industry cycle, in best case the supply will begin in the end of 2018 or the beginning of 2019. I think 2019 will be more realistic, because in terms of orders and supplies the plans have been fulfilled for both 2017 and 2018”, the minister said.
The Sukhoi SuperJet 100 is a modern fly-by-wire twin-engine regional jet with 8 (VIP) to 108 (all economy) passenger seats. With development initiated in 2000, the airliner was designed and spearheaded by Sukhoi, a division of the Russian civil aerospace company (UAC), in co-operation with several foreign partners. Its maiden flight was conducted on 19 May 2008. On 21 April 2011, the Superjet 100 undertook its first commercial passenger flight, on the Armavia route from Yerevan to Moscow.