Արգենտինայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքը տասը տարեկան է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի նախկին նախագահ Նեստոր Քիրշների անմիջական աջակցությամբ 2007 թվականի հունվարի 11-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքը 10 տարեկան է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, 26.199 օրենքը ամեն տարի ապրիլի 24-ը հռչակում է որպես «Ժողովուրդների միջև հանդուրժողականության և հարգանքի օր` ի հիշատակ հայ ժողովրդի կողմից վերապրած ցեղասպանության»:
Արգենտինայի իշխանության երեք թևերը` գործադիր, օրենսդիր և դատական, ներկայում ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը:
26.199 օրենքի հոդվածներից մեկը հրավիրում է Արգենտինայի բոլոր նահանգներին ենթարկվելու դրան, ինչի շնորհիվ նահանգային խորհրդարանների մեծ մասն ընդունել է Ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքները, որոնք հարում են ազգային օրենքին:
Օրենքը նաև հիմք է հանդիսանում Արգենտինայի կրթության նախարարության նախագծի համար, որով նախարարությունը 2015 թվականին հրատարակեց դասագիրք, որը վերնագրված էր. «Հայոց ցեղասպանություն. հարցեր, պատասխաններ և առաջարկներ կրթության համար»: Հայ դատի Հարավային Ամերիկայի հանձնախմբի հետ համատեղ պատրաստված դասագիրքը մատակարարվել է Արգենտինայի բոլոր դպրոցներին, որպեսզի ուսուցիչներն ունենան ժամանակակից և հավաստի նյութ Հայոց ցեղասպանության պատմությունը ներկայացնելու համար:

Аргентинскому закону о признании Геноцида армян - 10 лет
11-го января 2007 года, при непосредственном участии президента Киршнера, в Аргентине был принят закон о признании Геноцида армян, которому сегодня исполняется 10 лет. Как передает «Арменпресс», закон за номером 26.199 гласит о том, что ежегодно 24-го апреля  будет отмечаться «День уважения и терпимости между народами, в память о пережитом армянским народом Геноциде».
Три крыла аргентинских властей – исполнительная, законодательная и судебная, признали Геноцид армян.
Одна из статей закона 26.199 приглашает все штаты Аргентины подчиниться указанному закону, благодаря чему Геноцид армян признали большинство из парламентов штатов законами, истекающими из федерального закона.
Закон также стал основой для проекта министерства образования Аргентины, которое в 2015 году издало учебник под названием «Геноцид армян: вопросы, ответы и предложения для сферы образования». Учебник, подготовленный совместно с Комитетом Айдата Южной Америки, был разослан по всем учебным заведениям, чтобы учителя имели доступ к полноценным материалам о Геноциде армян.