Ուկրաինայում շատ բան է արվում հայկական պատմական ժառանգության պահպանման համար. Հայկ Ավանեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ինքնության եւ պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը հայ համայնքի գերակայությունն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, AnalitikaUA.net-ում հրապարակված մեկնաբանության մեջ նշել Է հայտնի դիզայներ Հայկ Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով հասարակական նոր նախաձեռնություններին՝ նա հատկապես կարեւորել Է «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական հարթակի կողմից անցկացվող միջոցառումները: Հայկ Ավանեսյանի խոսքով՝ դա կոնկրետ փոխգործակցության հավելյալ հնարավորություն Է:
«Մասնակիցները ոչ միայն հանգամանորեն տեղեկանում են Ուկրաինայի հայերի միության կողմից արված մեծ աշխատանքի եւ նոր նախաձեռնությունների մասին, այլեւ ընդհանուր գործին մասնակցելու հնարավորություն են ստանում:
Ինձ հաճելի Է մասնակցել Հարթակի նիստերին, ես այն համարում եմ կարեւոր եւ գործուն ձեւաչափ, որտեղ տարբեր ոլորտներում աշխատող մեր հայրենակիցները կարող են հավաքվել եւ քննարկել հետաքրքրող բազմաթիվ հարցեր, ծրագրեր եւ միջոցառումներ»,-նշել Է Ավանեսյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացվել Է, «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական հարթակը հասարակական նախաձեռնություն Է, որտեղ հավաքվում են հայ համայնքի հայտնի ներկայացուցիչները եւ քննարկում հրատապ հարցեր: Նիստերն անցկացվում են Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով զբաղվող կոմիտեի հետ համատեղ:

Many works being done in Ukraine to preserve Armenian historical heritage – designer Hayk
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. The preservation of national identity and historical-cultural heritage is the priority of the Armenian community, famous Armenian designer Hayk Avanesyan left a comment on AnalitikaUA.net, reports “Armenpress”.
Referring to new public initiatives, he especially attached importance to events being organized by the “Armenians of Ukraine” civic platform. He said this is an additional opportunity for concrete mutual cooperation.
“The participants are not only being informed in de-tail about the great job and new initiatives conducted by the Union of Armenians of Ukraine, but also they have a chance to take part in the common work. I enjoy participating in the Platform’s sessions, I consider it an important and practical platform where our compatriots working in various fields can gather and discuss a number of issues of their interest, projects and events”, he said.
As earlier reported, the “Armenians of Ukraine” civic platform is a public initiative where the Armenian community representatives gather and discuss urgent issues.