Ուկրաինայում շատ բան է արվում հայկական պատմական ժառանգության պահպանման համար. Հայկ Ավանեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ինքնության եւ պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը հայ համայնքի գերակայությունն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, AnalitikaUA.net-ում հրապարակված մեկնաբանության մեջ նշել Է հայտնի դիզայներ Հայկ Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով հասարակական նոր նախաձեռնություններին՝ նա հատկապես կարեւորել Է «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական հարթակի կողմից անցկացվող միջոցառումները: Հայկ Ավանեսյանի խոսքով՝ դա կոնկրետ փոխգործակցության հավելյալ հնարավորություն Է:
«Մասնակիցները ոչ միայն հանգամանորեն տեղեկանում են Ուկրաինայի հայերի միության կողմից արված մեծ աշխատանքի եւ նոր նախաձեռնությունների մասին, այլեւ ընդհանուր գործին մասնակցելու հնարավորություն են ստանում:
Ինձ հաճելի Է մասնակցել Հարթակի նիստերին, ես այն համարում եմ կարեւոր եւ գործուն ձեւաչափ, որտեղ տարբեր ոլորտներում աշխատող մեր հայրենակիցները կարող են հավաքվել եւ քննարկել հետաքրքրող բազմաթիվ հարցեր, ծրագրեր եւ միջոցառումներ»,-նշել Է Ավանեսյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացվել Է, «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական հարթակը հասարակական նախաձեռնություն Է, որտեղ հավաքվում են հայ համայնքի հայտնի ներկայացուցիչները եւ քննարկում հրատապ հարցեր: Նիստերն անցկացվում են Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով զբաղվող կոմիտեի հետ համատեղ:

Гайк Аванесян: В Украине делается многое для сохранения армянского исторического наследия
Сохранение национальной идентичности и историко-культурного наследия – это насущная тема для армян диаспоры. Как передает Арменпресс, об этом в комментарии AnalitikaUA.net отметил известный дизайнер Гайк Аванесян.
Касаясь новых общественных инициатив, он отметил особую важность проводимых Гражданской платформой «Армяне Украины» мероприятий. По словам Гайка Аванесяна — это дополнительная возможность конкретного взаимодействия. «Участники не только детально узнают о большой работе, проделанной Союзом армян Украины или о новых инициативах, но и получают возможность поучаствовать в общем деле.
Мне приятно принимать участие в заседаниях Платформы, я считаю это важным и действенным форматом, где соотечественники из разных сфер могут собираться и обсуждать интересующие многих вопросы, планы и мероприятия», — отметил Аванесян.
Как сообщалось ранее, Гражданская платформа «Армяне Украины» является общественной инициативой, где собираются известные представители армянской диаспоры и обсуждают актуальные вопросы. Заседания проводятся совместно с Комитетом по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины.