«Իմ հպարտ ուխտագնացությունը դեպի հայրենիք». Արցախի մասին Քրիս Բոհջալյանի հոդվածը New York Times-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ հեղինակ Քրիս Բոհջալյանը, ով 2016 թվականին այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղ, այցի վերաբերյալ ուշագրավ հոդված է պատրաստել New York Times-ի համար վերնագրելով այն այսպես` «Իմ հպարտ ուխտագնացությունը դեպի հայրենիք»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Բոհջալյանը հոդվածը սկսում է Թալիշից, որը նրան հիշեցնում է 100 տարի առաջ Առաջին աշխարհամարտի Արևմտյան ճակատը: «Սեպտեմբերի առաջին օրը 32-ամյա հրամանատար Գեղամ Գրիգորյանը կանգնեց ինձ հետ և ցույց տվեց հյուսիս-արևելքը` Ադրբեջանի կողմը և ականապատ դաշտերն ու բուֆերային գոտին, որն առավելագույնը մեկ մղոն հեռավորության վրա էր: «Եթե ցանկանում ես խաղաղություն, պետք է պատրաստվես պատերազմի»,- ասաց նա` թոթովելով ուսերը»,- պատմում է Բոհջալյանը` ներկայացնելով, թե ինչպես ավելի վաղ` ապրիլի 2-ին, Ադրբեջանը հարձակվեց արևելյան սահմանի վրա` 1994 թվականից հետո արձանագրելով հրադադարի ռեժիմի ամենալայնածավալ խախտումը: «Այստեղ`Թալիշում, 400 բնակչություն ունեցող գյուղն այնպես արկակոծվեց, որ այսօր այն լքված է, բնակիչները վերաբնակեցվել են երկրի այլ հատվածներում: Հրամանատար Գրիգորյանը, ով երկու աղջիկների հայր է, թեև միջազգային հարաբերություններում գիտական աստիճան ունի, սակայն հավատում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը նրա կարիքն ունի ռազմական գործում»,- նշում է Բոհջալյանը:
Նա ընդգծում է, որ շատ քիչ ամերիկացիներ կարող են քարտեզի վրա գտնել Լեռնային Ղարաբաղը, ինչպես նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը: «Ես գնացի այնտեղ այս ամառ նույն այն պատճառով, որի համար վերադառնում եմ Հայաստան ամեն տարի: Այս երկիրն իմ արյունն է, և իմ այցելություններն ուխտագնացություն են: Ես ամերիկահայ եմ, սակայն միայն միջին տարիքում հասկացա, թե ինչ ձգողականություն ունի այս երկիրն ինձ համար»,- անկեղծանում է հեղինակը:
Նա փաստում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գիծը ռազմավարական նշանակություն ունի, և այն թեժ կետերից է, որոնք կարող են ապակայունացնել Կովկասը: Բոհջալյանը պատմում է, որ ապրիլյան մարտերի օրերին զոհվեցին հարյուրավոր զինվորներ, մարտերի մեջ ներքաշվեցին տանկեր, հրետանի, անօդաչու սարքեր: «Թալիշում ադրբեջանցի զինվորները սպանեցին և խեղեցին տարեց հայ զույգի, գլխատեցին գերի ընկած հայ զինվորին, ինչը պատճառ դարձավ, որպեսզի ԱՄՆ ներկայացուցիչ, Կալիֆորնիայից ընտրված դեմոկրատ գործիչ Բրեդ Շերմանը կոչ անի սկսել հետաքննություն Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործության իրականցման վերաբերյալ: Թեպետ հայերը քրիստոնյաներ են, իսկ ադրբեջանցիները` մուսուլման, սակայն խնդիրը առնչություն չունի կրոնի հետ: Ադրբեջանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղն իրենն է` հղում անելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքին: Լեռնային Ղարաբաղն էլ պնդում է, որ կարող է գոյություն ունենալ անկախ` հաշվի առնելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Կան վերլուծաբաններ, որոնք նշում են, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայերն օկուպանտ են: Ես համաձայն չեմ: Սակայն ես չեմ կանգնում Լեռնային Ղարաբաղի կողքին միայն իմ ԴՆԹ-ի պատճառով: Ես հավատացած եմ, որ պատմությունը հայերի կողմից է»,- նշում է Բոհջալյանը: Նա պատմում է, թե ինչպես 1988 թվականին ԼՂ հայ բնակչությունը, որը մեծամասնություն էր կազմում, քվեարկեց Ադրբեջանից անկախանալու օգտին:
Հեղինակը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը միջազգային լայն ճանաչում չունի, թեպետ ԱՄՆ յոթ նահանգներ ընդունել են բանաձևեր, որոնք հորդորում են Միացյալ Նահանգների կառավարությանն աջակցել ԼՂ անկախությանը: «Հանրապետությունը 140 հազար բնակչություն ունեցող երիտասարդ ժողովրդավարություն է, որը բախվել է 9,5 միլիոն բնակչություն ունեցող, նավթային պաշարներով հարուստ բռնապետությանը: Նրա միակ դաշնակիցը Հայաստանն է»,- պատմում է Բոհջալյանը:
Նրա հետ զրույցում ԼՂ օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանը պատմել է, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն ցույց է տվել Լեռնային Ղարաբաղը կառավարելու անկարողունակությունը: «Դա միայն ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը չէ: Դա այն ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է, որը ոչնչացման վտանգի տակ է»,- նշել է Մելիքյանը:
Բոհջալյանը պատմում է, թե ինչպես է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը սպառնացել հարվածել բոլոր ուղևորափոխադրող ինքնաթիռներին, որոնք կթռչեն Ստեփանակերտի նոր օդանավակայան, որը դեռ բացված չէ: Ալիևն այն մարդն է, ով պարգևատրել է ադրբեջանցի սպային, որը Բուդապեշտում սպանել էր ՆԱՏՕ-ում առաքելություն իրականացնող հայ զինվորին` մինչ վերջինս քնած էր:
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ ժամանակ անցկացնելուց հետո ինձ համար պարզ դարձավ, որ միակ ճանապարհը, որով այս ազգը կրկին կդառնա Ադրբեջանի մաս, դա Ադրբեջանի կողմից դրա գրավումը կլինի: Եվ թեպետ Ադրբեջանը զգալիորեն ավելի մեծ տարածք ունի, չեմ կարող պատկերացնել, որ դա երբևէ կարող է պատահել: Հայերն այս հողերում դարեր շարունակ ապրել են շատ ավելի վաղ, քան ներառվեց Ադրբեջանի կազմում»,- նշում է հեղինակը:
Նա փաստում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կատաղի կերպով պաշտպանում է իր տունը: «Փաստ է, որ Ադրբեջանի միակ հետաքրքրությունն այս կռվում իր հպարտությունն է: Ադրբեջանն է, որ ունի նավթ, Լեռնային Ղարաբաղն ունի մացառ և նուռ: Սակայն հայերի համար սա գոյատևելու պայքար է: Դա մեր հայրենիքի մի մասի պահպանումն է: Այո, Հայոց ցեղասպանության ժամանակ մենք էթնիկ զտվել ենք Վանից, Անատոլիայից և Կիլիկիայից, տեսականորեն ողջ Թուրքիայից` բացի Ստամբուլից: Մեր ցանկացած չորսից երեքը Առաջին աշխարհամարտի տարիներին համակարգված ոչնչացման է ենթարկվել: Հետևաբար Լեռնային Ղարաբաղը մեր գիծն է ավազի վրա: Սա է պատճառը, որ այս փոքր երկիրը միշտ ունի բավարար զինվորներ խրամատի համար»,- եզրափակել է Քրիս Բոհջալյանը:

“My Proud Pilgrimage to My Homeland” - Chris Bohjalian publishes article on NKR in The New York Times
“My Proud Pilgrimage to My Homeland” - Chris Bohjalian publishes article on NKR in The New
York Times
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. American-Armenian author Chris Bohjalian published an interesting article in The New York Times about his visit in Nagorno Karabakh in 2016 entitled “My Proud Pilgrimage to My Homeland”, reports “Armenpress”.
Bohjalian starts the article from the village of Talish that recalls him 100 years ago the Western Front of the First World War.
“On the first day of September, the sky cerulean, Capt. Gegham Grigoryan, 32, stood with me and pointed toward the northeast — toward Azerbaijan and the minefield and buffer zone less than a mile away.
“If you want peace, you should prepare for war,” he said, shrugging”, Bohjalian writes stating that in early April of this year Azerbaijan attacked across the eastern border, breaking the ceasefire that had largely held since 1994.
“Here in Talish, the 400-person village was so badly shelled that today it has been abandoned and the residents resettled in other parts of the country. Captain Grigoryan, a father of two girls, has a degree in international relations, but believes that Nagorno Karabakh needs him in the military”, Bohjalian says.
He said very few Americans can find Nagorno Karabakh on the map, as well as Armenia and Azerbaijan. “I went there this summer for the same reason that I return every year to Armenia. This earth is in my blood, and my visits are a pilgrimage. I am an Armenian-American, but only at midlife did I understand the draw of this ancient land for me”, the author writes.
He says the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan is strategically significant, and is one of those hot spots that can destabilize the Caucasus. Bohjalian writes that during the April clashes hundreds of soldiers died, the conflict involved tanks, artillery and drones.
“In the fighting in Talish, Azerbaijani soldiers executed and mutilated an elderly Armenian civilian couple and beheaded a captured Armenian soldier, leading a United States representative, Brad Sherman, Democrat of California and a senior member of the House Foreign Affairs Committee, to call for an investigation into Azerbaijani war crimes. Although the Armenians are Christian and the Azerbaijanis are Muslim, the issue has little to do with religion. Azerbaijan insists it owns Nagorno Karabakh, citing its right to territorial integrity. Nagorno Karabakh argues that it is entitled to exist independently because of the right of all peoples to self-determination. Certainly there are analysts who argue that the Armenians of Nagorno Karabakh are an occupying force. I don’t agree. But I don’t side with Nagorno Karabakh simply because of my DNA. I believe that history is on the Armenians’ side”, Bohjalian saying as quoted by The New York Times. He writes how in 1988 Nagorno Karabakh’s Armenian majority voted to become part of the Armenian Soviet Republic.
The author says Nagorno Karabakh is not largely recognized by the international community, though seven US states have adopted resolutions by calling the US Government to support the NKR’s independence. “The republic is a fledgling democracy of 140,000 people, facing off against an oil-rich dictatorship with a population of 9.5 million. Its only ally is Armenia”, he says.
The NKR Ombudsman Ruben Melikyan told Bohjalian that Azerbaijan has consistently shown that it is incapable of governing  Nagorno Karabakh. “It’s not merely an issue of a people’s right to self-determination. It’s a people’s right to self-determination who are in peril of extermination”, Melikyan told Bohjalian.
Bohjalian says Azerbaijani President Ilham Aliyev has threatened to shoot down passenger planes that fly into the new Stepanakert airport, which is yet not open. Aliyev is the person who awarded the Azerbaijani officer who murdered an Armenian officer in his sleep during a peaceful, NATO-sponsored training seminar in Budapest.
“After spending time with people in Nagorno Karabakh, it’s clear to me that the only way the nation will ever again be a part of Azerbaijan is if Azerbaijan conquers it. And despite Azerbaijan’s being vastly larger, I can’t imagine that ever will happen. Armenians had lived on this land for centuries before it was incorporated into Azerbaijan”, Bohjalian writes adding that the people of Nagorno Karabakh are fiercely protecting their home.
“The fact is, the only dog Azerbaijan has in this fight is pride. It has the oil; Nagorno Karabakh has scrub brush and pomegranates. But for the Armenians it is a fight for survival. It is the retention of a part of our homeland. Yes, we were ethnically cleansed from Van and Anatolia and Cilicia — virtually all of Turkey but Istanbul — during the Armenian Genocide. Three out of every four of us there were systematically annihilated during World War I. And so Nagorno Karabakh is our line in the sand. It is why this small country, as tiny as it is, always has enough soldiers for the trenches”, Bohjalian concludes his article.