ՀՀ Նախագահն ընդունել է ԵԱՏՄ պետությունների մաքսային ծառայությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին
ՀՀ Նախագահն ընդունել է ԵԱՏՄ պետությունների մաքսային ծառայությունների
պատվիրակությունների ղեկավարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 30-ին ընդունել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի 21-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և կարևորել Ծաղկաձորում այսօր անցկացված կոլեգիայի նիստը: Ընդգծելով, որ մաքսային ծառայություններն այն կարևոր կառույցներն են, որոնց հետ ամեն օր շփվում են Մաքսային միության անդամ պետությունների տնտեսվարող սուբյեկտները, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ նրանց աշխատանքի և համագործակցության որակից է նաև ձևավորվում ԵԱՏՄ-ի վերաբերյալ տպավորությունը, այդ կառույցների գործունեությունից է զգալիորեն կախված ցանկացած երկրի գործարար միջավայրի բարելավումը, միասնական տնտեսական տարածքում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի շուկայի ձևավորումն ու զարգացումը:
ՀՀ Նախագահը հույս է հայտնել, որ ծաղկաձորյան նիստում քննարկված արդիական հարցերն ու կայացված որոշումները կնպաստեն վերոնշյալ խնդիրների լուծումն առաջ մղելուն և այն նպատակների իրագործմանը, որ ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում իրենց առջև դրել են Միության անդամ պետությունները:
Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների պատվիրակությունների ղեկավարները Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել են միավորված կոլեգիայի 21-րդ նիստի արդյունքները և շնորհակալություն հայտնել հայ գործընկերներին՝ նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Նրանք ընդգծել են, որ ցանկացած միություն առաջին հերթին հիմնված է փոխադարձ վստահության վրա, և Մաքսային ծառայությունների միավորված կոլեգիայի աշխատանքը նպատակաուղղված է այդ վստահությունն ամենօրյա սերտ փոխգործակցությամբ ամրապնդելուն: Հանդիպման մասնակիցները ՀՀ Նախագահին ներկայացրել են նաև ԵԱՏՄ մաքսային օրենսդրության կատարելագործման նպատակով Մաքսային նոր օրենսգրքի մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը, մաքսային ծառայությունների ներկայիս խնդիրներն ու մարտահրավերները, զարգացման հեռանկարը:

President Sargsyan receives heads of customs services delegations of EAEU states
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on November 30 held a meeting with the heads of customs services delegations of the EAEU member states who arrived in Armenia to take part in the 21st session of the joint board of the customs services, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
President Sargsyan welcomed the guests and attached importance to the board’s session held today in Tsakhkadzor. Serzh Sargsyan stated the attitude towards the EAEU is formed also due to the quality of work and cooperation of the customs services. He said the improvement of business environment in every country, the formation and development of market of goods, services, capital and labor depends on the activity of these structures.
The President expressed hope that the contemporary issues and the adopted decisions at the Tsakhkadzor session will contribute to solving those issues and the implementation of goals that are set by the Union’s member states within the frames of integration processes.
The delegation heads presented President Sargsyan the session results and expressed gratitude to the Armenian partners for organizing the session at the highest level. They stated that every union is first of all based on mutual trust, and the work of the joint board of the customs services is aimed at strengthening that trust through everyday close cooperation.
The delegation heads also presented the President the ongoing work on developing new Customs Code aimed at improving the EAEU customs legislation, the current issues and challenges faced by the customs services, the development prospects.