Տիգրան Ջրբաշյանը ներկայում Հայաստանում դեֆոլտի հիմք չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ներկայում դեֆոլտի հիմք չկա: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Ամերիկյան առևտրի պալատի նախագահ Տիգրան Ջրբաշյանը:
«Եթե մենք դիտարկենք վերջին տարիների դրամական հաշվեկշիռը, ապա կտեսնենք, որ այն բավական բարելավվել է: Եթե 3 տարի առաջ մեր վճարային հաշվեկշռի դեֆիցիտը կազմում էր 14-15 տոկոս, ապա այսօր 2-3 տոկոս է: Շատ լուրջ բարելավում կա»,-ասաց Տիգրան Ջրբաշյանը:
Նրա խոսքով, իրականության մեջ տնտեսությունը սեղմվել է թե սպառման, թե ներմուծման տեսանկյունից, սակայն Կենտրոնական բանկի առկա ռեսուրսները բավարար են, որ դեֆոլտ չլինի:
«Խնդիրն այլ է: Այս ընթացքում արտաքին պարտքն աճել է, և դա խնդիր է, եթե այն չի ուղղորդվում դեպի տնտեսական ակտիվության ապահովում: Գալու է մի ժամանակ, երբ մենք ունենալու ենք արտաքին պարտքի սպասարկման մեծ վճարներ, ահա այդտեղ կարող են խնդիրներ առաջանալ, եթե չապահովվի տնտեսական ակտիվություն: Ինչ վերաբերում է ներկային, ապա դեֆոլտի հիմքեր չեմ տեսնում»,-ասաց Տիգրան Ջրբաշյանը:

На данный момент Тигран Джрбашян не видит никаких оснований для дефолта в Армении
В Армении на данный момент нет оснований для дефолта. Подобное мнение в пресс-центре агентства  «Арменпресс» выразил председатель Американской торговой палаты в Армении Тигран Джрбашян.
Если мы рассмотрим финансовый баланс за последние годы, то увидим, что он достаточно улучшился. Если три года назад дефицит нашего платежного баланса составлял 14-15%, то сегодня он составляет 2-3%. Это весьма серьезное улучшение”, - заявил Джрбашян.
По его словам, в действительности экономика сжалась как с точки зрения потребления, так и с точки зрения импорта, однако нынешних ресурсов Центробанка достаточно для того, чтобы в стране не было дефолта.
Проблема в другом. За этот период возрос внешний долг, и в этом кроется серьезная проблема, если он не направляется в сторону обеспечения экономической активности. Наступит время, когда нам будут предстоять огромные выплаты по покрытию внешнего долга. Вот здесь могут возникнуть проблемы, если не будет обеспечена экономическая активность. Что касается настоящего, то я не вижу оснований для дефолта”, - добавил Джрбашян.